Ailesel akdeniz ateşi tanılı hastalarda bukkal ve dil dorsum mukoza hücrelerin sitomorfometrik değerlendirilmesi ve serum amiloid A, C-reaktif protein, ınterlökin-6 ve lipoprotein-A düzeyleri ile ilişkisi
Cytomorphometric evaluation of buccal and dorsum mucosa cells in patients with familial Mediterranean fever and their relationship with serum amyloid A, C-reactive protein, interleukin-6 and lipoprotein-A levels
  1. Tez No: 695588
  2. Yazar: YUSUF GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BATTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
AMAÇ: Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) tanılı hastaların ataksız dönemde bukkal ve dil dorsum epitel hücrelerindeki sitomorfometrik değişiklikleri değerlendirmeyi ve subklinik inflamasyonu gösteren serum amiloid A, C-reaktif protein (CRP), lipoprotein A, Interlökin-6 düzeyleri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. YÖNTEM: Bu çalışmada, Ailevi Akdeniz Ateşi tanılı ve kolşisin kullanan 40 hasta ve 32 sağlıklı kontrol grubunun dil dorsum ve bukkal mukozadan alınan sürüntü örneklerinin sitomorfometrik değerlendirmesi yapıldı. Sitomorfometrik analizler için oral mukoza yaymaları Papanicolaou tekniği kullanılarak boyandı. Nükleer ve sitoplazmik uzunluk ve alanlar dijital görüntü analizi kullanılarak ölçüldü. Her hasta için 20 bukkal ve 20 dil dorsum epitel hücresinin sitomorfometrik değerlendirilmesi yapıldı. Subklinik inflamasyonu gösteren serum amiloid A, C-reaktif protein, Lipoprotein A, Interlökin-6 düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. BULGULAR: AAA tanılı hastaların bukkal ve dil dorsum mukoza hücrelerinin nükleus alanı, nükleer uzunluğu, nükleus/sitoplazma oranı, nükleer çevresi ve karyoreksis sıklığının sağlıklı kontrol grubuna kıyasla daha yüksek değerler aldığı gözlendi (p0,05). SONUÇ: Çalışmamız AAA hastalarında oral mukoza hücrelerinde eksfoliatif sitoloji ile morfolojik ve morfometrik değişiklik tespit edilebileceğini göstermektedir. Çalışmamızda saptadığımız sitomorfometrik değişiklikleri yorumlayabilmek için daha kapsamlı çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyoruz. ANAHTAR KELİMELER: Ailevi Akdeniz Ateşi; Sitomorfometri; subklinik inflamasyon; hücre nükleusu; serum amiloid A proteini
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: We aimed to evaluate the cytomorphometric changes in the buccal and dorsum epithelial cells of patients with familial Mediterranean fever (FMF) in the attack-free period and to investigate their relationship with serum amyloid A, C-reactive protein (CRP), lipoprotein A, Interleukin-6 levels, which indicate subclinical inflammation. METHOD: In this study, cytomorphometric evaluation of swab samples taken from dorsum of tongue and buccal mucosa of 40 patients diagnosed with Familial Mediterranean Fever and using colchicine and 32 healthy control groups were performed. Oral mucosa smears were stained using the Papanicolaou technique for cytomorphometric analyses. Nuclear and cytoplasmic lengths and areas were measured using digital image analysis. Cytomorphometric evaluation of 20 buccal and 20 dorsum epithelial cells was performed for each patient. Serum amyloid A, C-reactive protein, Lipoprotein A, Interleukin-6 levels indicating subclinical inflammation were measured by ELISA method. RESULTS: It was observed that the nuclear area, nuclear length, nucleus/cytoplasm ratio, nuclear circumference and frequency of karyorexis of the buccal and dorsum mucosa cells of the patients with FMF had higher values compared to the healthy control group (p0,05). CONCLUSION: Our study shows that morphological and morphometric changes can be detected by exfoliative cytology in oral mucosa cells in FMF patients. We think that more comprehensive studies should be done in order to interpret the cytomorphometric changes. KEYWORDS: Familial Mediterranean Fever; cytomorphometry; subclinical inflammation; cell nucleus; serum amyloid A protein