Kadınlarda obezitenin kas iskelet rahatsızlıkları, fiziksel aktivite düzeyi, dispne şiddeti, uyku ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of obesity on musculoskeletal disorders, physical activity level, dyspnea severity, sleep and quality of life in women
- Tez No: 695597
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM IŞINTAŞ ARIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Son yıllarda obez kadınların prevalansında önemli bir artış söz konusu olup, bu durum günümüzün en önemli halk sağlığı problemlerinden biri haline gelmiştir. Bu çalışma kadınlarda obezitenin kas iskelet rahatsızlıkları (KİSR), fiziksel aktivite düzeyi (FAD), dispne şiddeti, uyku ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi FTR Ek Hizmet Binasında yaşları ve boyları eşleştirilmiş 162 kişi obez grup, 157 kişi kontrol grubu olmak üzere 30-55 yaş aralığındaki 319 kadın ile gerçekleştirildi. Katılımcıların demografik verileri alındıktan sonra tek bir araştırmacı tarafından KİSR için Cornell Kas İskelet Rahatsızlıkları Anketi, FAD için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (IPAQ-Short), dispne şiddeti için modified Medical Research Council (mMRC) Dispne Skalası, uyku kalitesi için Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve yaşam kalitesi için Kilonun Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi Ölçeği'nin kısa sürümü (IWQOL-Lite) ile değerlendirildi. Bulgular: Obez grubun yaş ve BKİ (Beden Kütle İndeksi) ortalaması sırasıyla 43,00±7,93 yıl ve 33,76±2,94 kg/m2, kontrol grubununun ise 42,26±7,09 yıl ve 22,53±1,86 kg/m2 olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In recent years, there has been a significant increase in the prevalence of obese women, and this has become one of the most important public health problems today. This study was conducted to examine the effects of obesity on musculoskeletal disorders (MSD), physical activity level (PAL), dyspnea severity, sleep and quality of life in women. Materials and Methods: The study was carried out in Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital FTR Additional Service Building with 319 women whose age and height were matched, aged between 30-55, 162 in obese group and 157 in control group. After the demographic data of the participants were obtained, they were evaluated by a single researcher with the Cornell Musculoskeletal Disorders Questionnaire for MSD, the International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ-Short) for PAL, the modified Medical Research Council (mMRC) Dyspnea Scale for dyspnea severity, the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) for sleep quality and the short version of the Weight Impact on Quality of Life Scale (IWQOL-Lite) for quality of life. Results: The mean age and BMI (Body Mass Index) of the obese group were 43.00±7.93 years and 33.76±2.94 kg/m2, respectively, the control group was found to be 42.26±7.09 years and 22.53±1.86 kg/m2.