Obez kadınlara uygulanan kısa dönem elektromyostimülasyon egzersizleri ve farklı diyet tiplerinin vücut kompozisyonuna etkileri
The effects of short-term electromyostimulation exercises and different diet types on body composition in obese women
- Tez No: 814466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dünyadaki en riskli 10 hastalıktan biri olan obezitenin prevelansı gün geçtikçe artmaktadır. Obezite tedavisi için birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Beslenme tedavisi ve arttırılmış fiziksel aktivite düzeyi bunlardan bazılarıdır. Elektromyostimülasyon (EMS) uygulamaları son dönemlerde obezitenin egzersiz ile tedavisi için tercih edilen güncel yaklaşımlardan biridir. Bu çalışma obez kadınlar üzerinde kısa dönem EMS egzersizlerinin farklı diyet tipleriyle birlikte vücut kompozisyonuna olan etkilerini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya EMS (n=18), EMS ve aralıklı oruç diyeti grubu (EMS+AO) (n=18), EMS ve kalori kısıtlı diyet grubu (EMS+KK) (n=18), aralıklı oruç diyeti grubu (AO) (n=18) ve kalori kısıtlı diyet grubu (KK) (n=18), olmak üzere toplam 90 gönüllü kadın katıldı. Egzersiz gruplarına 4 hafta boyunca haftada 2 gün ve günde 27 dakika olmak üzere EMS egzersizleri uygulandı. Diğer gruplar ise 4 hafta boyunca kendilerine verilen diyet programlarını uyguladı. Grupların; BKİ, vücut ağırlığı, vücut yağ ağırlığı, iskelet kası ağırlığı gibi tüm vücut kompozisyonu bileşenleri ön test ve son test olarak iki kez biyoelektrik impedans analiziyle belirlendi. İstatistiksel analizler için SPSS paket program kullanılmış olup değişim ve farklılıkların belirlenmesinde iki yönlü varyans analizinden (Two-way repeated measures ANOVA) yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
The prevalence of obesity, one of the 10 most risky diseases in the world, is increasing day by day. Many different methods are used for the treatment of obesity. Nutritional therapy and increased physical activity level are some of them. Electromyostimulation (EMS) applications are one of the current preferred approaches for the treatment of obesity with exercise. This study was conducted to determine the effects of short-term EMS exercises with different diet types on body composition in obese women. A total of 90 volunteer women, including EMS (n=18), EMS and intermittent fasting diet group (EMS+AO) (n=18), EMS and calorie restricted diet group (EMS+KK) (n=18), intermittent fasting diet group (AO) (n=18) and calorie restricted diet group (KK) (n=18), participated in the study. The exercise groups received EMS exercises for 27 minutes a day, 2 days a week for 4 weeks. The other groups followed the diet programs given to them for 4 weeks. All body composition components of the groups such as BMI, body weight, body fat weight, skeletal muscle weight were determined by bioelectrical impedance analysis twice as pretest and posttest. SPSS package program was used for statistical analyses and two-way repeated measures ANOVA was used to determine changes and differences.