Mide kanserinde sarkopeni ve sarkopenik obezitenin sağkalım üzerine etkisi
- Tez No: 628086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAY AKBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Onkoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç Kas kitlesinde ve kas gücünde azalma birçok kanser türündesağ kalımı etkileyen önemli bir morbidite ve mortalite sebebidir. Sarkopeni iskelet kası gücü ve fonksiyonunda ilerleyici ve yaygınlaşmış kayıplar ile karakterize bir sendromdur. Sarkopenik obezite, obezitesi olan hastalarda enflamasyon ve/veya hareketsizlik ile tetiklenen kas katabolizmasındaki artış sonucunda meydana gelmekte ve mide kanseri olan hastalarda da önemli bir morbidite ve mortaliteye sebep olmaktadır. Bu çalışmada; sarkopeni ve sarkopenik obezitenin mide kanseriyle olan ilişkisi ve sağ kalım üzerine etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2015-2019 yılları arasında mide kanseri tanısı alan ≥18 yaş toplam 162 hastaya ait yaşı cins, tanı anı kan değerleri (hemoglobin, nötrofil/lenfosit oranı, albümin, total protein) ve mide kanserinin özellikleri (tümör lokalizasyonu, evresi, patolojik tanısı, tedavi sonrası komplikasyon varlığı) gibi veriler retrospektif olarak incelendi. Sarkopeni göstergelerinden olan iskelet kası indeksi, tedavi öncesi çekilen bilgisayarlı tomografilerde L3 omurga düzeyindeki kesitlerden yapılan kas kitlesi ölçümü ile cm2/m2 olarak belirlendi. Bulgular Araştırmaya katılan 162 hastanın % 52,5'i sarkopenik (alt sınır erkeklerde 52,4 cm2/m2, kadınlarda 38,5cm2/m2), % 4,9'u sarkopenik obeziteye sahiptir. Erkeklerde ortalama SMA 146,8cm2 SMI 50,6cm2/m2, kadınlarda SMA 96,9 cm2 SMI 40,6cm2/m2'dır. Sarkopeni ortalama sağkalım süresini anlamlı olarak azaltmaktadır (p=0,033) ama sarkopenik obezite ile mortalite arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Buna karşılık, sarkopenik obezitesi olanlarda, obezitesi olup sarkopenik olmayanlara göre mortalite artmıştır (p=0,041). VKİ arttıkça mortalite oranlarında azalma saptanmıştır p=0,019). Çalışmamızda“obezite paradoksu”saptanmış ve hastanın kilosunun mortaliteye karşı koruyucu bir faktör olduğu bulunmuştur. Tümör özellikleri, metabolik parameteler ve komorbid hastalık varlığı ile sarkopeni ve mortalite arasında ilişki saptanmamıştır. Sonuç Bu araştırmaya göre mide kanseri hastalarında sarkopeni varlığında mortalitede ve yaşa bağlı sarkopenide artış meydana gelmektedir. Sarkopeniden bağımsız olarak vücut kitle indeksi yüksek olan hastalar paradoksal biçimde uzun sağ kalım süresine sahiptirler. Bilgisayarlı tomografi sartkopeni tanısı için kas kitlesi ölçümünde kullanılabilecek uygulaması kolay, yaygın ve güvenilir bir tekniktir.
Özet (Çeviri)
Aim Decrease in or loss of muscle mass and muscle strength is an important cause of morbidity and mortality affecting survival in many kinds of cancers. Sarcopenia is a syndrome that is characterized with progressive and disseminated loss of skeletal muscle mass and function. Sarcopenic obesity occurs due to an increase in muscle catabolism triggered by inflammation and / or inactivity in patients with obesity and gains importance as it takes role in causality of morbidity and mortality in stomach cancer in nowadays. In this study; we aimed to investigate the association of sarcopenia and sarcopenic obesity with parameters of stomach cancer and their effect on survival. Materials and Methods A total of 162 patients, aged ≥18 years, diagnosed with stomach cancer between 2015-2019 at Istanbul Training and Research Hospital, are included in this retrospective study. Patients' age, gender, blood values at the time of diagnosis (hemoglobin, neutrophil/lymphocyte ratio, albumin, total protein) and cancer characteristics (tumor localization, stage, pathological diagnosis, presence of complications after treatment) are recorded. Skeletal muscle index (SMI) (cm2/m2), one of the indicators of sarcopenia, is obtained by the measurement of muscle mass area from the cross sectional image at the level of L3 vertebra of computerized tomography (CT). Results Of 162 patients; 52.5 % had sarcopenia (cut-off limit 52.4cm2/m2 in man, 38.5cm2/m2 in woman) and 4.9% of sarcopenic obesity. The average SMA in men was 146.8cm2, SMI was 50.6cm2/m2, while in women, SMA was 96.9 cm2 and SMI was 40.6cm2/m2. Sarcopenia significantly reduces the mean survival (p = 0.033), but similar association was not found between sarcopenic obesity and mortality (p> 0.05). On the other hand, mortality was increased in patients with sarcopenic obesity patients when compared to non-sarcopenic ones (p=0,041). In our study, the patient's weight was found to be a protective factor against mortality which is a phenomenon known as“obesity paradox”. Tumor characteristics, metabolic parameters and presence of comorbidities were not significantly associated with sarcopenia nor mortality. Conclusion Our study shows that mortality increases with presence of sarcopenia in gastric cancer patients. Also, sarcopenia is more prevalent in aging group. On the other hand, patients with high BMI paradoxically show higher survival. In order to achieve all these distinctions, CT is an easy-to-use, common, reliable technique that can be used in muscle mass measurement.