İş yaşam dengesi, örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm kavramları arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerine bir araştırma
A research on the relationship between the conceptions of work-life balance, organizational commitment and organizational cynicism
- Tez No: 695611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, iş yaşamının güncel kavramlarından olan iş yaşam dengesi, örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm düzeylerinin bir örneklem üzerinden ölçülmesi, bu kavramların demografi grupları arasında anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin ortaya konması ve bu kavramlar arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Amaç doğrultusunda yapılan araştırmanın örneklemini sekiz farklı şehirden otomotiv sektöründe beyaz yakalı çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, yedi maddelik demografik, 20 maddelik İş Yaşam Dengesi Ölçeği, 17 maddelik Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve 13 maddelik Örgütsel Sinizm Ölçeği olmak üzere dört bölümden oluşan bir anket formu ile elde edilmiş, toplamda 314 çalışana ulaşılmıştır. Tezin ilk bölümünü kuramsal çerçeve ve literatür taraması, ikinci bölümünü ise araştırmanın detayları, yapılan analizler, bulgular ve tartışma oluşturmaktadır. Araştırma bulgularında çok sayıda anlamlı farklılık ve ilişki gözlenmiş olmakla birlikte, İş Yaşam Dengesi açısından en belirgin boyutun Yaşamsal Kaygı düzeyi olduğu, Yaşamsal Kaygı düzeyinin genç çalışanlarda daha yüksek görüldüğü ve bu durumun Örgütsel Bağlılık ve Örgütsel Sinizm ile doğrudan ilişkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to measure the concepts of current work life issues; work – life balance, organizational commitment and organizational cynicism across a sample, to determine the significant differences among demographical groups on these concepts, and to exemine the relationships between sub-dimentions of them. The sample of the research conducted in line with the purpose consists of white-collar employees in the automotive sector from eight different cities. The data of the study were obtained with a questionnaire form consisting of four parts: the seven-item demographics, the 20-item Work-Life Balance Scale, the 17-item Organizational Commitment Scale and the 13-item Organizational Cynicism Scale, and a total of 314 employees were reached. The first part consists of the theoretical framework and literature review, and the second part consists of the details of the research, analysis, findings and discussion. Although many significant differences and relationships were observed in the research findings, it was determined that the most significant dimension in terms of Work-Life Balance was the level of Vital Anxiety. The level of Vital Anxiety was higher in young employees and this situation was directly related to Organizational Commitment and Organizational Cynicism.