Yeni bir kil-polimer kompozit malzemesi ile bazı boyar maddelerin sulu ortamlardan gideriminin araştırılması
Investigation of the removal of some dyes from aqueous environments by a novel clay-polymer composite material
- Tez No: 695614
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada ilk olarak ikili çöktürme yöntemi ile manyetik pomza (Fe3O4@Pomza) malzemesi hazırlanmıştır. Daha sonra malahit yeşili (MG) ve coomassie brilliant blue G-250 (CBB)'nin giderilmesinde kullanılmak üzere dopamin aşılı Fe3O4@Pomza (PDOPA@Fe3O4@Pomza) sentezlendi. pH, başlangıç boya konsantrasyonu (Co, mg/L), adsorbent dozu (mg) ve çalkalama süresi (dk) gibi en önemli adsorpsiyon parametrelerini optimize etmek için cevap yüzey metodolojisi (CYY)'ne dayalı merkezi kompozit tasarımı (MKT) kullanıldı. MKT'den elde edilen ikinci dereceden model denklemi ile %MG giderimi için optimal koşullar pH 8.97, Co 24.40 mg/L, adsorbent dozu 14.08 mg ve çalkalama süresi 67.31 dk olarak belirlendi. Diğer taraftan, %CBB giderimi için optimum pH, Co, adsorbent dozu ve çalkalama süresi sırasıyla 3.69, 36.05 mg/L, 16.27 mg ve 73.98 dakika idi. Bu optimal koşullarda, MG ve CBB için maksimum adsorpsiyon verimleri sırasıyla %98.81 ve %84.66 olarak bulundu. Sonuçlar, MG ve CBB'nin sulu ortamlardan PDOPA@Fe3O4@Pomza ile giderilmesinin MKT tarafından başarıyla gerçekleştirildiğini gösterdi. Ayrıca, PDOPA@Fe3O4@Pomzanın diğer kirleticilerin giderilmesi için de umut verici bir adsorbent olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly magnetic pumice (Fe3O4@Pumice) material was prepared by chemical co-precipitation method. Afterward dopamine grafted Fe3O4@Pumice (PDOPA@Fe3O4@Pumice) was synthesized to be used in the removal of malachite green (MG) and coomassie brilliant blue G-250 (CBB). Central composite design (CCD) in response surface methodology (RSM) was used to optimize the most important adsorption parameters of pH, initial dye concentration (Co, mg/ L), adsorbent dosage (mg), and shaking time (min).With the quadratic model equation obtained from CCD, the optimal conditions were determined as pH 8.97, Co 24.40 mg/L, adsorbent dosage 14.08 mg, and shaking time 67.31 min for %MG removal. On the other hand, the optimum pH, Co, adsorbent dosage, and shaking time were to 3.69, 36.05 mg/L, 16.27 mg, and 73.98 min, respectively for %CBB removal. At these optimal conditions, the maximum adsorption efficiencies for MG and CBB were found to be 98.81% and 84.66%, respectively. The results indicated that the removal of MG and CBB from aqueous solutions onto PDOPA@Fe3O4@Pumice has been successfully performed by CCD. Furthermore, it can be concluded that the PDOPA@Fe3O4@Pumice is also a promising adsorbent for the removal of other contaminants.