Guidelines for developing critical media literacy instructional framework: A critical interpretive meta study
Eleştirel medya okuryazarlığı öğretim çerçevesi geliştirme kılavuzu: Bir eleştirel yorumlayıcı meta çalışma
- Tez No: 695615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİS NECMİ AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Medyayı eleştirel biçimde okumak, günümüz dünyasında hayatın her alanı ve her ânında git gide artan biçimde sayısız medya çeşidine mâruz kalınması karşısında artan biçimde önemli hâle gelmiştir. Bu tez, Davies ve Barnett'in (2015) eleştirel düşünce çerçevesi, Kellner ve Share'in (2007) medya okuryazarlığı yaklaşımları ve Schiro'nun (2013) müfredat ideolojileri temelinde genel anlamda medya okuryazarlığı, özel anlamda eleştirel medya okuryazarlığı eğitimine yönelik bir öğretim çerçevesi sunmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, öğretim çerçevesi şeklinde üçüncü mertebe yorumlara varmak amacıyla ikinci mertebe yorumlar elde edebilmek için tez ve makaleleri incelemek üzere araştırma yöntemi olarak meta-etnografya kullanmıştır. Araştırma, güncel medya okuryazarlığı araştırmalarının çoğunda alternatif medya üretimi dahil çeşitli medya türleri kullanımı yoluyla eleştirel pedagoji ve eleştirel düşünme eğilimleri biçiminde eleştirel düşüncenin geliştirildiğini ve çeşitli müfredat ideolojilerine ait noktaların bir araya getirildiğini bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Critical reading of the media has become an increasingly important skill in the face of ever-expanding exposure to numerous types of media in all aspects and moments of life in the contemporary world. This thesis sets out to provide an instructional framework for media education in general, and for critical media literacy education in particular based on the frameworks of critical thinking as defined by Davies and Barnett (2015), the approaches of media literacy as defined by Kellner and Share (2007), and the curriculum ideologies as defined by Schiro (2013). This study uses meta-ethnography as the research methodology to examine theses/dissertations and journal articles on critical media literacy instruction to derive second-order interpretations for the purpose of generating third-order interpretations as an instructional framework. The study finds that much of the contemporary research in critical media literacy practice addresses critical thinking as critical pedagogy and as dispositions, and combines aspects of various curricular ideologies by using a variety of different media involving production of alternative media.