Fethiye ilçesinin tarım coğrafyası
Agricultural geography of Fethiye district
- Tez No: 695639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Fethiye 12 Kasım 2012'de TBMM'de kabul edilen 6360 sayılı kanun ile kendisine bağlı Kemer beldesinin ilçeye dönüşmesi ve isminin Seydikemer olarak değişmesi sonucu yüzölçümü 875 km² olarak değişmiştir. Tarımsal faaliyetleri bakımından ovanın fiziki coğrafya, beşeri coğrafya ve konumu incelenerek araştırma sahası irdelenmiştir. Tarımsal faaliyetler, insanların tarihi çağlardan bu yana yöntem ve şekilleri sürekli iyileşerek ivme kazanmaktadır. Bu gelişimin araç gereçlerin günlük hayattaki kullanımı geliştikçe tarıma uyarlanması da bu doğrultuda olmaktadır. Bu anlamda tarıma yüklenen anlamda her geçen zaman diliminde değer kazanmış olup bunların yönteminde de farklılıklar kendini göstermiştir. Bu çalışma araştırma sahasının tarımsal potansiyelin ortaya koyma ve daha etkin bir biçimde kullanılması bakımında fikir verecektir. Sahanın sahip olduğu toprak yapısının verimliliği, ikliminin uygun olması ve yıl içinde birden fazla ürünün kaldırılması bakımından incelenmiştir. Artan nüfus ve yerleşime açılan arazilerin sonucunda azalan tarımsal üretimin daha az alanda fazla ürün elde etmek için entansif yöntemleri zorunlu kılmıştır. Tarımsal ürünlerin üretimi ve verimi konusunda bilgiler yer almaktadır. Bunların yanı sıra sahip olduğu koylar, sahiller ve doğa güzellikleriyle artan turizm faaliyetleri tarımsal faaliyetleri geri plana bırakması durumu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Our field of study has changed as Seydikemer, which has 875 km² and previously was a adisrict in Fethiye, due to the law number 6360 approved 12 th November in 2012 cansinhg it to be a town. When the agricultural activities are taken into consideration,the field of study has been analysed as the location and anthropic geography of he plain. Agricultural activities has always accelerated in the terms of new methods and forms throughout the history. This development occors thanks to the adaption of the tools used in daily life. In this term ,the valye given to agriculture has gained importance instatly and lead to a large of variety in methods. This study is expected to give an idea for agricultural potential and its being used more effectively. The study field has been examined in the terms of climatic characteristics, the soil structure enabling to harvest more than ona in a year. Decreasing agricultural productivity due to the increasing population new settlements areas entails agricultral methods to provide more outputs. There is information abount the production of agricultural goods and the productivity,on the other hand it can be seen that the bays ,the beaches and natural beauties which belong to Seydikemer has put agricultural activities info the background