Yapı bilgi modeli ile zaman maliyet ödünleşim probleminin çözümü
Solution of time-cost trade-off by building information model
  1. Tez No: 695640
  2. Yazar: RISHAD AHMAD FIDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER HALİS BETTEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bir projedeki aktiviteyi gerçekleştirmek için mevcut araçların, kaynakların, malzemelerin, teknolojilerin ve yöntemlerin çeşitliliği, inşaat projelerinde bireysel aktivitelere atanabilecek alternatif uygulama modları sağlar. Bu mevcut alternatifler arasından seçim yapmak, proje yöneticisinin kararını gerektirir. Aktivite modunun seçimi, o aktivite için farklı bir süreye ve farklı doğrudan ve dolaylı maliyetlere sahip olabilir. İnşaat projelerinde zaman-maliyet Ödünleşim problemi (ZMÖP) analizi, en uygun toplam proje süresini ve/veya toplam maliyeti bulmak amacıyla genellikle mevcut alternatif modları keşfetmek için kullanılır. Bu çalışmada hesap cetveli üzerinde geliştirilen uygulama ile müteahhitlerin uygulaması zor olan algoritmaları yerine; zaman maliyet ödünleşim problemlerinde bir projenin farklı yapım alternatifleri arasında en uygun olanları seçen , projelerde Zaman Maliyet Ödünleşim probleminin optimum veya optimuma yakın sonuçları düşük hesaplama süresinde elde eden ve müteahhitler ve proje planmacıları tarafından rahatlıkla uygulanabilen bir algoritma geliştirilmiştir. Uygulama hesap cetveli uygulamasında makro yardımı ile yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The variety of tools, resources, materials, technologies and methods available to perform the activity in a project provides alternative modes of implementation that can be assigned to individual activities in construction projects. Choosing among these available alternatives requires the decision of the project manager. The choice of the activity mode may have a different duration and different direct and indirect costs for that activity. In construction projects, time-cost trade-off problem (TCTP) analysis is often used to explore available alternative modes in order to find the optimal total project duration and/or total cost. In this study; an algorithm has been developed in a spreadsheet application which chooses the most suitable among the different construction alternatives of a project in time-cost trade-off problems to obtain optimum or near-optimal results of the Time Cost Trade-off problem in low calculation time. The application is written with the help of macro in the spreadsheet application. Instead of the algorithms that are difficult for contractors to implement the developed algorithm can be easily applied by contractors and project planners.