Üniversite kütüphanelerinde sosyal medya politikaları
Social media policies in university libraries
  1. Tez No: 413839
  2. Yazar: MURAT AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY FENERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Pekçok kişi ve kurum tarafından giderek artan bir şekilde tercih edilen sosyal medya kullanımı üniversitelerin ve üniversite kütüphanelerinin de öncelikli konularından biri haline gelmiştir. Özellikle kütüphanelerin tanıtımı ve pazarlanmasında yoğunlukla kullanılan sosyal medya pekçok fırsat kadar pekçok tehdidi de beraberinde getirmektedir.Sosyal medya hesaplarını güvenli bir şekilde yönetmek ve kullanıcı ile kütüphane çalışanları arasında etkin bir iletişim sağlamak için diğer bazı kurumlar gibi üniversite kütüphaneleri de kendilerine rehber olabilecek sosyal medya politikaları oluşturup kullanmaya başlamışlardır.Bu çalışmanın amacı; sosyal medyayı kullanan üniversite kütüphanelerinin sosyal medya hesaplarının işletim, yönetim ve denetiminde sosyal medya politikası vb. herhangi bir rehbere başvurup başvurmadıklarını tespit etmektir.Bu kapsamda, sosyal medyayı kullanan 90 üniversite kütüphanesine anket uygulanmış, ankete 67 (% 74,4) üniversite kütüphanesi katılmıştır. Ankete katılanların yalnızca 5'i (% 7,4) kütüphane için oluşturulmuş sosyal medya politikasını kullanmaktadır. Ankete katılanların 10'unun (% 15) üniversitenin sosyal medya politikasını kullandığı, 44'ünün (% 65,6) ise sosyal medya kullanımı ile ilgili herhangi bir rehbere sahip olmadıkları saptanmıştır. Yine yapılan anket aracılığıyla, sosyal medyayı kullanan üniversite kütüphanelerinde çalışan kütüphanecilerin kütüphanenin sosyal medyadaki varlığı konusundaki farkındalıkları ile sosyal medya politikası vb. rehber niteliğinde bir belgeye ihtiyaç duyup duymadıkları konusu incelenmiştir. Kütüphanecilerin farkındalık seviyelerinin genel olarak iyi olduğu, bununla birlikte problemli içerikle karşılaşıldığında nasıl bir reaksiyon gösterilmesi gerektiği konusunda tereddütler yaşandığı söylenebilir. Ayrıca katılımcıların çoğu kütüphaneler tarafından sosyal medya politikası vb. bir belgenin rehber olarak kullanılması gerektiğine inanmaktadır. Bu bağlamda, Türkiye'deki üniversite kütüphanelerine rehber olabileceği düşünülen bir sosyal medya politikası önerisi hazırlanmış ve bu çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Social media which is particularly used for promoting and marketing library services, brings about many opportunities as well as threats.University libraries have started to create and use social media policies that can guide them to manage social media accounts safely and to provide an effective communication between users and librarians.This study aims to determine whether the university libraries using social media has been consulting a guide, while operating, managing and controlling social media accounts.In this context a survey has been conducted upon 90 university libraries that use social media where 67 of them have been actual participants. Only 5 of these libraries were using a social media policy created for their own library. While 10 of them were using a social media policy created for their university, 44 of them didn't have any guide related to social media usage. It was also examined whether librarians working in the university libraries that use social media have been aware of social media presence of their libraries and whether they need to have a guide document like social media policy. It can be said that librarians are mostly aware of the social media presence of the library, however some of them were hesitating about how they should act when they encounter a problematic content. Additionally, most of the participants believe that a guide document like social media policy should be used by libraries. With regard to this, a social media policy for Turkish university libraries is proposed in this study.