Effects of exchange rate volatility and firm-specific features on the rates of returns of the manufacturing firms listed in borsa i̇stanbul: A CAPM approach
Borsa istanbuldaki imalat firmaları için döviz kuru oynaklığının ve firmaya özgü özelliklerin getiri oranlarına etkisi: Bir CAPM yaklaşımı
- Tez No: 695676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ LAJUNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, döviz kuru oynaklığının ve firmaların likidite, karlılık ve borç performansını temsil eden firmaya özgü özelliklerin Borsa İstanbul'da (BİST) işlem gören imalatçı firmalar için hisse senedi fazlası üzerindeki etkileri dinamik panel veri modeli kullanılarak incelenmiştir. Döviz kuru oynaklığı, tek rejimli GARCH modelleri ve Markov-Switching GARCH (MSGARCH) modelleri ile modellenmiştir. MSGARCH modelleri, oynaklık sürecinin farklı rejimler arasında heterojen olduğuna dair kanıtlar göstermektedir. Temel bileşenler analizi yöntemi, firmaya özgü özellikleri en iyi temsil eden temel bileşenleri belirlemek için veri indirgemesi amacıyla 8 finansal orana uygulanır. 4 bileşen tanımlanmıştır ve 8 finansal oranın orijinal veri setindeki toplam varyansın %83'ünü oluşturmuştur. Dinamik panel veri GMM modellerinden elde edilen ampirik sonuçlar, çok daha düşük hisse senedi getirileri ile oynak döviz kurunun ilişkili olduğunu göstermektedir. Sonuçlar ayrıca imalat firmalarının fazla hisse senedi getirisinin firmanın likiditesi, karlılığı ve kaldıracı ile arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of the exchange rate volatility and the firm-specific features representing the liquidity, profitability, and leverage performance of firms on excess stock returns for the manufacturing firms listed in Borsa İstanbul (BIST) using dynamic panel data model. The exchange rate volatility is modeled by single-regime generalized autoregressive conditional heteroscedasticity (GARCH) models and Markov-switching GARCH (MSGARCH) models. The MSGARCH models show evidence that the evolution of the volatility process is heterogeneous across the different regimes. The principal component analysis method is employed to 8 financial ratios for the purpose of data reduction to identify the principal components that best represent firm-specific features. 4 components are identified and account for 83% of the total variance in the original dataset of 8 financial ratios. Empirical results from the dynamic panel data generalized method of moments (GMM) models imply that more volatile exchange rates are associated with much lower stock returns. The results also suggest that the excess stock returns of manufacturing firms increase with their liquidity, profitability, and leverage.