Kalp cerrahisinde Del-nido kardiyoplejisi ve kan kardiyoplejisi kullanılan hastalarda DNA hasarı ve oksidatif stres parametmelerinin karşılaştırılması
Comparison of DNA damage and oxidative stress parameters in patients using Del-nido cardioplegia and blood cardioplegia in cardiac surgery.
- Tez No: 695675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDEMİR KOÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kardiyopleji kalbi durdurmak için kullanılan solüsyona verilen isimdir. Kalbi durdurmak için hazır kardiyopleji solüsyonları kullanılabilir. Ayrıca hastadan alınan kana potasyum gibi kalbi durduracak maddeler ve bikarbonat gibi tamponlayıcı maddeler eklenerek farklı kardiyopleji çeşitleri elde edilebilmektedir. Son 20 yıldır Türkiye'de ve Dünya'da hazır kardiyoplejiler yerine, ameliyatlarda kan kardiyoplejisi kullanılmaktadır. Son iki yıldır ise kan kardiyoplejisine antiaraitmik olan lidokain eklenerek elde edilen Del Nido kardiyoplejiside kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı ameliyat öncesi ve sonrası dönemde hastadan alınan kanda oksidatif stres düzeyi ve DNA hasarı incelenerek kan kardiyoplejisi ve Del Nido kardiyoplejisinin kalbi koruyucu etkisi karşılaştırılacak ve hangi kardiyoplejinin daha üstün olduğu konusunda tartışmalara ışık tutacaktır. Bu çalışmada hastalarda ameliyat öncesi dönemde ve ameliyat sonrası dönemde alınan kan plazması ayrılarak -20 derecede saklanacaktır. 22 kan kardiyoplejisi 22 Del Nido kardiyoplejisi ile ameliyat edilen hasta sayısına ulaşılınca oksidatif stres parametreleri ve DNA hasarı hazır kitlerde çalışılacaktır. Elde edilen değerler istatistik analiz SPSS 22 programı kullanıldı. Bağımlı iki grup karşılaştırmasında Wilcoxon testi bağımsız, iki grup karşılaştırmasında ise Man Whitney-U testi kullanılmıştır. Kan kardiyopleji ve del nido kardiyopleji arasında TAS, OSİ' yi anlamlı ölçüde etkilemediği ancak del nido kardiyopleginin TOS değeri kan kardiyoplejiden daha yüksek olduğu görüldü. DNA hasarının Del Nido kardiyoplejisinde artarken kan kardiyolejiside azaldığı görüldü. Kan kardiyoplejisinin Del Nido kardiyoplejisine göre daha üstün olduğu düşünüldü. Çalışma sonucunda daha geniş hasta gurubu ile daha iyi ve daha anlamlı sonuçlar elde edilebileceğini düşünmekteyiz. Anahtar Kelimeler : Kalp cerrahisi, kardiyopleji, del nido kardiyoplejisi, kan kardiyoplejisi, DNA hasarı , oksidatif stres
Özet (Çeviri)
Cardioplegia is the name given to the solution used to stop the heart. Ready-made cardioplegia solutions can be used to stop the heart. In addition, different types of cardioplegia can be obtained by adding substances such as potassium to stop the heart and buffering substances such as bicarbonate to the blood taken from the patient. For the last 20 years, blood cardioplegia has been used in surgeries instead of ready-made cardioplegia in Turkey and in the world. In the last two years, Del Nido cardioplegia, which is obtained by adding antiarrhythmic lidocaine to blood cardioplegia, has started to be used. The aim of this study is to examine the oxidative stress level and DNA damage in the blood taken from the patient in the pre- and postoperative period, to compare the heart protective effect of blood cardioplegia and Del Nido cardioplegia, and to shed light on the debates on which cardioplegia is superior. In this study, the blood plasma taken from the patients in the preoperative and postoperative period will be separated and stored at -20 degrees. When the number of patients operated with 22 blood cardioplegia 22 Del Nido cardioplegia is reached, oxidative stress parameters and DNA damage will be studied in ready-made kits. The obtained values were used for statistical analysis SPSS 22 program. In the comparison of two dependent groups, the Wilcoxon test was used independently, and in the comparison of two groups, the Man Whitney-U test was used. It was observed that TAS, DNA damage, OSI were not significantly affected between blood cardioplegia and del nido cardioplegia, but the TOS value of del nido cardioplegia was higher than that of blood cardioplegia. It was observed that DNA damage increased in Del Nido cardioplegia and decreased in blood cardioplegia. Blood cardioplegia was thought to be superior to Del Nido cardioplegia. As a result of the study, we think that better and more meaningful results can be obtained with a larger patient group. Key Words : Cardiac surgery, cardioplegia, del nido cardioplegia, blood cardioplegia, DNA damage, oxidative stress