Towards uncertainty-aware disentangled representations
Belirsizliğe duyarlı dolaşıklığı açılmış temsillere doğru
  1. Tez No: 695704
  2. Yazar: SEZAİ ARTUN ÖZYEĞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Birçok bilgisayarlı görü probleminde ilgilendiğimiz bir objenin her kısmı her zaman görünür olmayabilir. Bunun birkaç nedeni başka bir obje tarafından kapatılma, kameranın bakış açısı veya objenin o sıradaki pozu olabilir. Bu gibi sorunları çözmenin bir yolu, temsili farklı bölgelere kaşılık gelecek şekilde birden çok parçaya ayırmaktır. Bu tezde bir objenin dolaşıklığı açılmış temsillerini elde ediyoruz ve bunu yaparken de faktörlerin ne kadar elde edilebilir olduğunu belirleyebilmek için belirsizlik tahmini yapıyoruz. Her bir temsilin dolaşıklığını açmak için o faktöre ait gözetimli bir problem kullanıyoruz ve çekişmeli yitim fonksiyonu kullanarak ilgisi olmayan bilgileri ortadan kaldırıyoruz. Belirsizliği ölçmek için yine önceden bahsetmiş olduğumuz gözetimli problemi kullanıyoruz ve bu problemin yitim fonksiyonu üzerine yitim sönümleme uyguluyoruz. Bu ölçülen belirsizlik değerlerini modeli eksik olan parçalara karşı daha dayanıklı yapmak için hem test sırasındaki karar verme hem de eğitim süreçlerine entegre eden farklı yöntemler deniyoruz. Deneyleri kendi olusturdugunuz basit bir veri üzerinde ve dolaşıklığı açılmış temsillerden fayda görebileceği için kişilerin yeniden saptanması problemine (Market-1501 veri kümesine) uyguluyoruz.
Özet (Çeviri)
In many computer vision tasks, not every part of an object of interest is always visible because of challenges like occlusion, viewpoint and pose variation. One approach to these kinds of challenges is separating the representation so that they would correspond to different regions. In this thesis, we tackle the problem of obtaining disentangled representations while estimating the uncertainty of each factor to assess its availability. Representations are disentangled using a factor-related supervised task and by using an adversarial loss, unrelated information is removed. Uncertainty of factors are estimated using loss attenuation over the same factor-related task. We try several methods to integrate uncertainty values into both the training procedure and the decision making process during test time to make the model more robust to unavailable parts. The experiments are conducted over a toy dataset and the person re-identification task (namely, the Market-1501 dataset) which can benefit from disentangled representations.