Monokoryonik ikiz gebelik plasentalarının morfolojik özellikleri, bu plasentalardaki arter-arter, ven-ven, arter-ven, ven-arter anastomozlarının sayısı, çapı, dağılımı ve plasental patolojinin monokoryonik ikiz gebeliklerdeki maternal ve fetal komplikasyonlar üzerindeki potansiyel etkisi
Morphological characteristics of monochorionic twin placentas, the number, diameter and distribution of arterio-arterial (AA), veno-venous (VV), arterio-venous (AV), and veno-arterial (VA) anastomoses, and the potential impact of placental pathology on maternal and fetal complications in monochorionic twin pregnancies
- Tez No: 947948
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İNANÇ MENDİLCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, monokoryonik ikiz gebeliklerde plasental morfolojik özelliklerin ve vasküler anastomoz yapıların AA, VV, AV, VA sayı, çap ve dağılımlarının değerlendirilmesi ve bu parametrelerin maternal-fetal komplikasyonlarla olan olası ilişkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde doğumu gerçekleşen ve doğum sonrası incelenmek üzere makroskopik olarak bütünlüğü korunan 20 adet monokoryonik ikiz plasenta dâhil edilmiştir. Olgular prospektif olarak kaydedilmiş, klinik ve obstetrik verilerle birlikte maternal yaş, gravida, parite, BMI, doğum haftası, doğum ağırlıkları, fetal cinsiyet, Doppler bulguları (MCA MoM, umbilikal arter PI), EFW diskordans ve doğum ağırlığı diskordansı gibi veriler sisteme kaydedilmiştir. Plasenta ağırlığı ve yüzey alanı, büyük ve küçük ikize ait paylaşım oranı, plasenta paylaşım diskordansı ve doğum ağırlığı oranı/plasenta alan oranı hesaplanmıştır. AA, AV, VV ve VA anastomozların sayısı ve çapı ölçülerek kaydedilmiştir. Olgular TTTS, TAPS, sFGR ve NC olarak sınıflandırılmış; ayrıca fetoskopik lazer tedavisi uygulanma durumu da analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the morphological characteristics and vascular anastomotic patterns AA, VV, AV, and VA in monochorionic twin placentas in terms of their number, diameter, and distribution, and to investigate their possible association with maternal and fetal complications. Materials and Methods: Twenty monochorionic twin placentas, delivered at Akdeniz University Hospital and preserved with macroscopic integrity for postnatal examination, were prospectively included in the study. Clinical and obstetric data—including maternal age, gravida, parity, BMI, gestational age at delivery, birthweights, fetal sex, Doppler findings (MCA MoM, umbilical artery PI), EFW discordance, and birthweight discordance—were recorded. Placental weight and surface area, placental sharing ratios for each twin, placental sharing discordance, and birthweight-to-placental area ratios were calculated. The number and diameters of AA, AV, VV, and VA anastomoses were measured and documented. Cases were classified into TTTS, TAPS, sFGR, and NC groups. In addition, the application of fetoscopic laser therapy was noted and analyzed.