Klinik kuronu kısmen harap olmuş dişlerde tek parça tam seramik milli kuronlar üzerine araştırmalar
The Restoration of severely damaged endodontically treated teeth with one piece full ceramic post crown: experimental study
- Tez No: 69572
- Danışmanlar: PROF. DR. S. ÇETİN SEVÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
71 ÖZET Günümüzde estetik beklentilerin artmasına parelel olarak, tam seramik restorasyonlarla ilgili çok çeşitli alternatifler üretilmektedir. Kuron kısmı aşırı madde kaybına uğramış endodontik tedavili dişlerin protetik restorasyonlarında, tam seramik milli kuronların kullanılması ile estetik problemler çözümlenirken, dişten en az madde kaldırılması da amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, kuron kısmı aşırı madde kaybına uğramış endodontik tedavili dişlerin tek parça tam seramik milli kuron restorasyonlarında, kuron desteğinin ve farklı mil çaplarının dirence etkisi araştırıldı. Alt birinci küçük azı dişi rehber olarak alındı ve kuron bölümünde vestibül yüzde 2.5 mm sağlıklı destek diş dokusu bırakılarak, diğer yüzeylerinden köle seviyesine kadar aşındırıldı. Bu amaçla 35 adet epoksi reçine diş hazırlandı Kalan diğer 14 epoksi reçine diş modeli tüm yüzeylerinden köle seviyesine kadar aşındırıldı. Tam seramik tek parça millli kuronlar hazırlandı. Deney örnekleri, epoksi reçine modellere simante edildi. Deney örneklerine Universal Test Cihazında yatay düzlem ile 150° açı yapacak şekilde dakikada 2 mm hızla kuvvet uygulandı, istatistik olarak, beş grup için ortalama standart sapma değerleri elde edildi Sonuç olarak; kuron destekli tam seramik deney örnekleri, kuron desteksiz tam seramik deney örneklerine göre daha dirençli bulundu. Kuron desteği kullanılmayan gruplar kendi aralarında incelendiğinde, çapın artmasının direnci arttırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Wİth an increase in the aesthetie expectatîons; more aiternatives are being put forward in full ceramic restoratîons, Utilization of fuil cerarnic post crowns has helped in solution of aesthetic probiems as well as minimal removal offrorn tooth in the prosthetic restorafion of severely endodonticallyteeth. in this study, theofnatural tooth support and various withdiameters to fracturein önefull ceramic crown is investigated. Mandibular first premolarnatural tooth wasas amodel andwi!hin 2.5 mm healty supportive tooth tissue on the vestibular surface. Then 35 epoxy resin modelssubstituting themodel, 14 epoxy resin grinded to theof gingival margia Fuil ceramic dowel and crown system were constructed, The restoratîons areon epoxy resin models. Thewere then subjected to compressive 150°in a Universalwith a crossheadof 2 mm/minute. andeviatîons of measurements for the five groups obtained. As a result; full ceramic samples with partial natura! tooth support were found moreto ful] ceramîcwithout support. investigation of full ceramicwithout partial natural tooth support dernonstrated an increase in thewith the increase in diameter.