Sivas ili kangal-Çartıl yöresi kromit cevherlerinin gravite zenginleştirme devresinin tane karakterizasyonu ve zenginleştirmeye etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of particle characterization on thegravity concentration for chromite ores at kangal-Çartil district in Sivas
  1. Tez No: 695738
  2. Yazar: OSMAN NURİ ATAGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gravite zenginleştirmede tane şeklinin, tane boyutu ve yoğunluğu kadar önemli bir fiziksel parametre olduğu ve tanelerin prosesteki davranışlarını etkilediği iyi bilinmektedir. Sarsıntılı masa ile zenginleştirme prosesinde rol oynayan parametrelerin (besleme hızı, eğim, genlik, yıkama suyu vs.) optimizasyonunda laboratuvar ölçeğinde pek çok çalışma yapılmıştır, fakat endüstriyel zenginleştirme tesisindeki sarsıntılı masa akışlarının tane şekillerine ait kantitatif olarak incelenmesi henüz yapılmamıştır. Bu bakımdan bu çalışmanın amacı; Kangal yöresinde faaliyet gösteren Aksu Madencilik kromit zenginleştirme tesisindeki iri ve ince masa devrelerinden alınan örneklere ait tanelerin şekillerinin dinamik görüntü analizi (DGA) ile karakterizasyonudur. Her bir ölçümde en az 10.000 tane sayılarak 3 adet tutarlı ölçümün ortalaması, değişik aspekt oranı (BRAR, EAR, FAR) gibi şekil parametreleri ile ifade edilmiştir. DGA sonuçlarına göre hem iri hem ince masa akışlarından alınan konsantre ürünlerinin diğer ürünlere göre en düşük aspect değerlerine sahip olduğu her iki boyut fraksiyonu içinde belirlenmiştir. Bir başka ifade ile konsantre ürünlerine ait ürünlerin daha yuvarlak şekle sahip olduğu, artık ürünlerinin ise daha uzun tanelerden oluştuğu bulunmuştur. Bu sonuç yuvarlak tanelerin yuvarlanma, uzun tanelerin ise masa üzerinde kayma hareketleri yüzünden gerçekleştiği düşünülmektedir. Her bir örneğe ait DGA sonuçlarının birbirlerinden istatiksel olarak farklılığı ANOVA hipotez testi yapılarak %95 güven aralığında doğrulanmıştır. Buna ilaveten DGA sonuçları taramalı elektron mikroskopu (SEM) ve stereo mikroskopu görüntüleri ile desteklenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları bize daha uygun öğütme sistemi ile elde edilecek istenilen şekilde tanelerin sarsıntılı masa ayrımında kullanılması ile ayırma veriminin yükseltilmesini mümkün kılacaktır.
Özet (Çeviri)
Particle shape is of importance in gravity concentration as well as particle size and density. Besides, it affects on the behavior of particles in the process. There are a lot of lab-scale studies related to optimization of affecting parameters (feed flow rate, slope, stroke, wash water flow rate, etc.) on shaking table concentration. However, the quantitative examination of particle shapes in streams of shaking table of an industrial concentration plant is lacking. The purpose of this study is to characterize the particles from the collected samples of coarse and fine shaking table circuits in the chromite concertation plant of Aksu Mining near Kangal district by using dynamic image analysis (DIA). The averages were of 3 consistent measurements given by counting more than 10.000 particles using various aspect ratio parameters (BRAR, EAR, FAR). DIA results have shown that, concentrate particles of both course and fine shaking table streams have the lowest aspect ratio, i.e, concentrate products have the most rounded particles while tailing products have the most elongated particles. This was due to round and elongated particles moving as rolling and sliding, respectively on the deck. DIA results from each sample were statistically significant at 95% confidence internal by ANOVA tests. In addition, DIA results are suitable for SEM and stereo microscope images. This work helps to increase separation recovery by shaking table according to required shapes of particles produced by selected grinding system.