Kronik fasiyal dermatozların (akne vulgaris, rozase ve seboreik dermatit) psikososyal sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of psychosocial outcomes of chronic facial dermatoses (acne vulgaris, rosacea and seborrheic dermatitis)
- Tez No: 695760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ÖZLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik fasiyal dermatozlar (akne, rozase, seboreik dermatit) nedeniyle oluşan psikososyal stres, altta yatan patolojik sürece katkıda bulunur. Hastayı her ikisi için de değerlendirmek en uygun yaklaşımdır. Bu çalışmanın amacı akne, rozase ve seboreik dermatitli hastalardaki psikososyal etkilenmeyi değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Akne, rozase, seboreik dermatit tanılı hastalar ve kontrol grubu; Dermatoloji Yaşam Kalitesi İndeksi (DYKİ), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) ve Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ) ile değerlendirildi. Kronik fasiyal dermatozlu hastalar kontrol grubuyla ve ayrıca tüm gruplar kendi içerisinde ikili olarak karşılaştırıldı. Hastalık şiddeti, süresi, eğitim düzeyi ile psikososyal etkilenme arasında korelasyon analizleri yapıldı. Bulgular: Kronik fasiyal dermatozu olan 420 hasta (164 akne, 134 rozase, 120 seboreik dermatit) ve 124 kontrolden alınan veriler analiz edildi. Tüm hasta gruplarında kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek DYKİ, HADÖ ve SGKÖ skorları saptandı. Rozase hastaları en yüksek DYKİ ve SGKÖ skorlarına ve en yüksek anksiyete prevalansına (%37,3) sahipti. Depresyon ise en sık seboreik dermatitli hastalarda (%41,5) görüldü. HADÖ, SGKÖ skorları her iki cinsiyette benzer olmasına rağmen, yaşam kalitesindeki bozulma kadınlarda anlamlı olarak daha fazlaydı. Hasta gruplarında hastalığın şiddeti, süresi, eğitim düzeyi ile ölçek sonuçlarında zayıf düzeyde anlamlı korelasyonlar saptandı. Tartışma ve Sonuç: Yüz bölgesindeki kronik dermatozlar hayatı tehdit etmemekle birlikte, duygudurum ve yaşam kalitesi üzerinde negatif etkilere yol açabilmektedir. Çalışmamız, kronik fasiyal dermatozu olan hastaların psikososyal olarak etkilendiğini ortaya koymaktadır. Kronik fasiyal dermatozların psikososyal sonuçlarının tanınması ve tedavisi hasta stresinin azaltılmasında, hasta uyumunun güçlendirilmesinde ve tedavi başarısının artırılmasında önemli rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Psychosocial stress resulting from chronic facial dermatoses (acne, rosacea, seborrheic dermatitis) contributes to the underlying pathological process that precedes it. Evaluating the patient for both is the most suitable strategy. The aim of this study is to evaluate the psychosocial impact in patients with acne, rosacea and seborrheic dermatitis. Material and Methods: Patients diagnosed with acne, rosacea, seborrheic dermatitis, and the control group were compared using the Dermatology Life Quality Index (DLQI), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), and Social Appearance Anxiety Scale (SAAS). Patients with chronic facial dermatosis were compared with the control group, as well as all other groups in pairs. Correlation analyses of disease severity, duration, education level, and psychosocial impact were conducted. Results: 420 individuals with chronic facial dermatosis (164 acne, 134 rosacea, 120 seborrheic dermatitis) and 124 healthy controls were studied. All patient groups had significantly greater DYKI, HADS, and SSQ scores than the control group. Rosacea patients had the highest DLQI and SAAS scores, as well as the highest prevalence of anxiety (%37,3). Patients with seborrheic dermatitis were more likely to be depressed (%41,5). Despite the fact that both sexes had similar HADS and SAAS ratings, women's quality of life deteriorated much more. In the patient groups, there were weakly significant relationships between disease severity and duration, education level, and scale outcomes. Discussion and Conclusion: Although chronic dermatoses of the face are rarely life-threatening, they can have a detrimental impact on mood and quality of life. Our study shows that patients with chronic facial dermatosis are psychosocially affected. Recognizing and treating the psychosocial consequences of chronic facial dermatoses will help to reduce patient stress, strengthen patient compliance, and improve treatment outcomes.