Kronik fasiyal paralizide yeni bir donör sinir: Fasiyal sinirin digastrik dalının kullanılabilirliği ve zigomatik dal akson sayısı ve mikroskobik yapılarının kıyaslanması (Kadavra çalışması)
A new donor nerve in chronic facial paralsy: Availability of the digastric branch of the facial nerve and comparison of the number and microscopic structures of the zygomatic branch (Cadaver study)
  1. Tez No: 727903
  2. Yazar: RAMAZAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KOÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Kronik fasiyal paralizi olgularında, dinamik reanimasyon amacıyla motor verici sinir; fasiyal sinir, trigeminal, hipoglossal, aksesuar, frenik ve masseterik gibi diğer sinirler de olabilir. Bu sinirlerin avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Daha iyi sonuçlar elde etmek amacıyla benzeri benzer ile onarmak amacıyla fasiyal sinirin dallarının kullanımının klinik ve akademik olarak daha iyi sonuçlar vereceği kanıtlanmıştır. Fasiyal sinirin bukkal ve zigomatik dalları en sık kullanılan sinirler olmasına rağmen; zorlu diseksiyonları, artmış morbiditeleri nedeniyle çalışmamızda fasiyal sinirin diğer bir dalı olan digastrik dala yoğunlaşılmıştır. Yapılan kadavra çalışmalarında, amaç kronik fasiyal paralizide, daha az morbidite ve daha iyi cerrahi sonuçlar elde etmek amacıyla fasiyal sinirin digastrik dalının kullanılabilirliği incelenmiştir. Gereç ve Yöntemler: 12 adet taze donmuş kadavranın, her iki yüz yarımında (toplam 24) yapılan zigomatik dal ve digastrik dal diseksiyonları gerçekleştirilmiştir. Digastrik sinirin, fasiyal sinirden dallanma noktası ve kasa girene kadar ki uzunluğu hesaplanıp rotasyon arkı kayıt altına alınmıştır. Daha sonra hem digastrik hem de zigomatik daldan mikroskobik incelemeler amacıyla spesmenler alınmıştır. Mikroskobik amaçla, her iki sinirin; kesit çapı, yüzey alanı, myelinli akson sayıları hesaplanıp karşılaştırılmıştır. Bulgular: Yapılan karşılaştırmalarda, digastrik dal ve zigomatik dalın; kesit çapı, yüzey alanı, myelinli akson sayıları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Sonuç: Yapmış olduğumuz kadavra diseksiyonlarında, anatomik ve mikroskobik veriler ve bu veriler üzerinden yapılan istatiksel karşılaştırmalar da digastrik sinirin kronik fasiyal paralizi olgularında dinamik fasiyal reanimasyon amacıyla kullanılabilir olduğu görülmüştür. Daha fazla kadavra diseksiyonları, uygun klinik vakalarda uygulanabilirliğinin tartışılması veya denenmesi; yaptığımız çalışmanın klinik olarak kullanmasına yol açacağı kanısındayızdır. Digastrik sinirin tek başına donör sinir olarak kullanılabileceği veya alternatif donör sinir olabileceği ve diğer donör sinirlerle birlikte, myelinli akson sayısını arttırmak amacıyla kullanılabileceği sonucun varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Motor donor nerve for dynamic reanimation in patients with chronic facial paralysis; facial nerve, another cranial nerve (trigeminal, hypoglossal, accessory, etc.) or other nerves such as phrenic, masseteric. These nerves have advantages and disadvantages. It has been proven clinically and academically that the use of branches of the facial nerve to repair the like with a similar to achieve better results will give better results. Although the buccal and zygomatic branches of the facial nerve are the most commonly used nerves; Due to their difficult dissection and increased morbidity, the digastric branch, which is another branch of a facial nerve, was concentrated on. In cadaver studies, the use of the digastric branch of the facial nerve was investigated in order to achieve less morbidity and better surgical results in chronic facial paralysis. Material and Methods: Zygomatic branch and digastric branch dissections were performed on both face halves (total of 24) of 12 freshly frozen cadavers. The length of the digastric branch from the facial nerve to the branching point and entering the muscle was calculated and the rotation arc was recorded. Then, specimens were taken from both digastric and zygomatic branches for microscopic examination. For microscopic purposes, both nerves; section diameter, surface area, myelinated axon numbers were calculated and compared. Results: In comparisons, digastric branch and zygomatic branch; No statistically significant difference was found between cross-sectional diameter, surface area, and number of myelinated axons. Conclusion: In the cadaver dissections we have done, anatomical and microscopic data and statistical comparisons made on these data have also shown that it can be used for dynamic facial reanimation in cases of chronic facial paralysis of the digastric nerve. Further cadaver dissections, discussing or testing applicability in appropriate clinical cases; We believe that our study will lead to clinical use. It was concluded that the digastric branch can be used alone as a donor nerve or as an alternative donor nerve and can be used together with other donor nerves to increase the number of myelinated axons.