Muhammed el-Mekki'ye isnad edilen tefsir ve metodu
The tafsir attri̇buted to Muhammed el-Mekki and its method
- Tez No: 695805
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL GÜLLÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu tez çalışmasında, Muhammed el-Mekki'ye isnad edilen, yazma bir Kur'an tefsiri nüshasının, Tefsir ilmi açısından incelenmesi konu edilmiştir. Şüphesiz ki, İslam'ın en birinci, en önemli ve en temel kaynağı Kur'an'dır. Dolayısıyla, Kur'an ayetleri hakkında yazılmış her şey ve söylenmiş her söz, İslam'ın yorumlanmasına sunduğu katkılardan dolayı önem taşımaktadır. Biz de Kur'an-ı Kerim hakkında yazılagelmiş binlerce tefsir çalışmasından birisi olan yazma bir eserin, günümüz araştırmacılarının hizmetine ve istifadesine sunulması için, bu çalışmayı yaptık. Bu tez çalışması, dört ana bölümden oluşmaktadır: Araştırmanın metodu ve öneminden bahseden bir girişten sonra, birinci bölümde teze konu olan tefsirin müellifi Muhammed el-Mekki ve eserleri hakkında genel bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde teze konu olan eser, rivayet yönünden incelenmiştir, Üçüncü bölümde ise, tez konusu eser, dirayet (yorum) yönünden incelenmiştir. Dördüncü bölüm, eserin Kur'an ilimleri açısından incelenmesine ayrılmıştır. Tezimizin son kısmındaki“ekler”bölümüne ise, çalışmaya konu olan yazma tefsirin varaklarından birkaç örneğin görselini ekledik. Çalışmamızın, Tefsir bilimine ufak da olsa bir katkıda bulunacağını ümit ediyoruz. Gayret bizden, başarı Allah'tandır.
Özet (Çeviri)
This thesis study is aimed to review a handwritten copy of Qur'an tafsir, which is attributed to Muhammed el-Mekki, from the point of Tafsir studies. There is no doubt that the Qur'an is the first and the most important source of Islam. Hence, everything written and uttered about the verses of the Qur'an is important because of the contributions it makes to the interpretation of Islam. We did this study in order to present a piece of work about a handwritten tafsir, one of the thousands of commentary works written about the Qur'an, to the use of today's researchers. This thesis consists of four main parts: After an introduction on the method and importance of the research, the first section gives general information about the author Muhammad al-Makki and his works. In the second chapter, the study which is the subject of the thesis is examined in terms of narration. In the third chapter, the subject of the thesis is examined in terms of opinion (dirayah). The fourth chapter is devoted to the study of the work in terms of Qur'anic studies. In the final“attachments”section of our thesis, we have added a few examples of visuals from the handwritten tafsir which is the subject of this study. We hope that our study will make a small contribution to Tafsir Studies. Effort is from us, success is from Allah. Thesis of Doctorate Degree, Department of Theological Studies, Tafsir Branch.