Elma bahçelerinde kırmızı örümcek savaşımında neoseiulus californicus (McGregor) (acari: phytoseiidae) 'un farklı salım oranlarının etkinliğinin belirlenmesi
Determination the effectiveness of different release rates of neoseiulus californicus (McGregor) (acari: phytoseiidae) in control of spider mite in apple orchards
- Tez No: 695848
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kırmızı örümcekler elma üretimi yapılan tüm bölgelerde önemli zararlara neden olmaktadır. Mevcut meyvelerin pazar değerini düşürmesi ve gelecek sezon oluşacak meyve gözlerine verdiği zarar nedeniyle ekonomik öneme sahip türlerdir. Ülkemizde kırmızı örümcekler ve diğer zararlıların mücadelesinde genlikle kimyasal mücadele tercih edilmektedir. Günümüzde kimyasal mücadelenin birçok olumsuz yönü ortaya çıkmıştır. Kırmızı örümceklerin birçok doğal düşmanı vardır ve öncelikli olarak bunların etkinliklerinin belirlenmesi önemlidir. Neoseiulus californicus kırmızı örümcekler ile mücadelede kullanılan önemli bir avcı türüdür. Geniş konukçu aralığına sahiptir ve değişen ekolojik koşullara göre biyolojik özellikleri farklılık göstermektedir. Bu çalışmada elma bahçelerinde kırmızı örümcekler ile mücadele de avcı akar Neoseiulus californicus (McGregor) 'un farklı salım oranı ve etkinliği belirlenmiştir. Bu amaçla aynı bölgede iki farklı elma bahçesinde iki farklı deneme kurulmuştur. Çalışma tesadüf deneme parsellerine göre kurulmuştur. Parsellere 25, 50 ve 100 avcı akar (NC) salınmıştır. Kontrole ise herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Neoseiulus californicus salımı yapılan Çavundur köyündeki elma bahçesinde kontrol, 25, 50 ve 100 NC/ağaç salımı yapılan bahçelerde 63. günde sırasıyla ortalama 10.31, 2.58, 1.96 ve 1.69 adet kırmızı örümcek hareketli dönemi (hd)/yaprak ve 8.09, 1.11, 0.66 ve 1.16 yumurta/yaprak bulunmuştur. Alcıklar mahallesinde ise kontrol, 25, 50 ve 100 NC/ağaç salımı yapılan bahçelerde 63. günde sırasıyla ortalama 4.53, 1.02, 0.49 ve 0.49 adet hd/yaprak ve aynı sıraya göre ortalama 3.11, 0.67, 0.36 ve 0.31 adet yumurta/yaprak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Spider mites lead to significant pest in the areas where apple is produced. As they decrease fruits' market value and affect plants' yield for the next year, they are species having economic importance. Today, many negative aspects of chemical control have turned up. Spider mites have a lot of natural enemies and knowing their activities is important. Neoseiulus californicus (McGregor) is a predator species which is used to fight against spider mites. They have broad range of host plants and differ in terms of biological aspects in accordance with biological differences. In this study, activities and release ratio of predator N. californicus that is control against spider mites in apple orchards are determined. With this aim, experiment has been set in two different orchards in the same area. Study has been set according to random try parcels. 25, 50 and 100 predator mites(NC) were relased top er tree in parcels. No application has been used for control. In the orchards located in Çavundur Village where N. californicus has been relased, control, 25, 50 and 100 in 63rd day, 10.31, 2.58, 1.96, 1.69 spider mite moving stages (hd)/leaf and 8.09, 1.11, 0.66 and 1.16 egg/leaf have been found. In Alcıklar quarter, control, 25, 50 and 100 predatory mites release 63rd day 4.53, 1.02, 0.49, and 0.49hd/ leaf and in the same order 3.11, 0.67, 0.36 and 0.31 egg /leaf has been detected. Finally, As a result, red spider populations were suppressed at different times compared to the control in all treatments.