Leed sertifikalı karma kullanımlı projelerin sosyo-ekonomik sürdürülebilirliğinin değerlendirilmesı
Evaluation of socio-economic sustainability of leed certified mixed-use projects
- Tez No: 695854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İnşaat sektörünün ihtiyaçlar doğrultusunda giderek artan üretim hareketleri ve desteklediği yan sektörlerin faaliyetleri geleneksel inşaat anlayışına göre küresel ölçekte geri dönülemez çevresel hasarlara neden olmaktadır. Sera gazlarının Dünya'daki ekolojik çeşitliliğe zarar vermesinin önlenmesi ve gelecek nesillere yaşanılamaz bir ortam bırakılmaması biraz da bugünkü sürdürülebilir çabalarımıza bağlıdır. Bu kapsamda son yıllarda bilinçli tüketicinin yapı talebi sürdürülebilir yapılara doğru kaymış bununla birlikte üreticilerin, işverenin ve inşaat yapım şirketlerinin prensiplerini sürdürülebilir yönetim anlayışına çevirmeleri bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu amaçla atılan adımların en önemlisi sürdürülebilirliği bir standart haline getiren sertifikalardır. Nitekim bu çevre korunumunu esas alan uygulamaların yalnızca çevresel değil, ekonomik ve sosyal sonuçları da olduğu yapılan pek çok çalışmada tespit edilmiştir. Bu tez kapsamında problemin tanımlanmasından sonra 2. bölümde sürdürülebilirlik kavramı çevresel, sosyal ve ekonomik boyutları ile incelenmiş, sürdürülebilir yapı standartları ve sertifikalardan kısaca bahsedilerek LEED sertifika sistemi yine sürdürülebilirliğin temel boyutları açısından ilişkilendirilerek ele alınmıştır. Söz konusu çalışma yapım yönetimi alanına ait olduğu için yaşam döngüsü içerisinde sürdürülebilirliğin tasarım-yapım ve kullanım aşamasındaki rolü açıklanarak 3. bölümde konuya karma yapılar ölçeğinde yakından bakılmıştır. Burada sürdürülebilirlik sosyo-ekonomik kriterlere göre daha dar bir kapsamda ele alınarak, yine LEED krtierlerinin sosyo-ekonomik sürdürülebilirliğe katkısı araştırılmıştır. Son bölümde ise, literatür taramasından elde edilen bilgilerin Emlak Konut Şirketi bünyesinde yapılan 3 adet karma sürdürülebilir proje üzerinden karşılaştırmalı olarak değerlendirmesi yapılarak, bu 3 proje ve genel karma projelerin sosyo-ekonomik sürdürülebilirliğine ilişkin sonuçlar ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Increasing production movements in line with the needs of the construction sector and the activities of the sub-sectors it supports cause irreversible environmental damage on a global scale according to the traditional construction approach. Preventing greenhouse gases from damaging ecological diversity on Earth and not leaving an uninhabitable environment to future generations depends partly on our current sustainable efforts. In this context, the building demand of the conscious consumer has shifted towards sustainable buildings in recent years, and it has become a necessity for manufacturers, employers and construction companies to translate their principles into a sustainable management approach. The most important steps taken for this purpose are the certificates that make sustainability a standard. As a matter of fact, it has been determined in many studies that practices based on environmental protection have not only environmental but also economic and social consequences. In the scope of this thesis, after defining the problem, in the second chapter, the concept of sustainability is examined with its environmental, social and economic dimensions, sustainable building standards and certificates are briefly mentioned and the LEED certification system is discussed in relation to the basic dimensions of sustainability. Since the aforementioned study belongs to the field of construction management, the role of sustainability in the design-construction and usage phases in the life cycle is explained and in the third section, the subject is examined closely at the scale of mixed buildings. Here, the contribution of LEED criteria to socio-economic sustainability has been investigated by considering sustainability in a narrower scope than socioeconomic criteria. In the last part, the results of the socio-economic sustainability of these 3 projects and general mixed projects are presented by making a comparative evaluation of the information obtained from the literature review on 3 mixed sustainable projects within Emlak Konut Company.