Bazı tarımsal atıkların süs bitkilerinde fide yetiştirme ortamı olarak kullanım olanaklarının belirlenmesi
Determination of usage posibility of some agricultural wastes as seedling growing media in ornamental plants
  1. Tez No: 695855
  2. Yazar: ÇAĞATAY KINIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDA AKÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bakteriyoloji Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Ülkemizde iç mekan süs bitkileri sektörünün ihtiyaç duyduğu bitkisel çoğaltım materyalleri ile yetiştirme ortamlarının çoğunluğu yurt dışından ithal edilerek karşılanmaktadır. Sektör bu açıdan yurt dışına bağımlı hale gelmiştir. Torf ve hindistan cevizi torfu gibi iç mekan süs bitkilerinde sıkça kullanılan organik yetiştirme ortamları bu nedenle maliyeti arttıran faktörlerin başında yer almaktadır. Son yıllarda özellikle örtüaltı sebze yetiştiriciliğinde bunlara alternatif bazı tarımsal artıklardan elde edilen organik kökenli kompostların tohum çimlendirme ve fide yetiştirme gibi üretim çalışmalarında kullanıldığı bilinmektedir. Bu bağlamda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Yerleşkesi Ziraat Fakültesi Bitkisel Üretim Araştırma ve Uygulama Biriminde yer alan seralarda 2018 - 2019 yılları arasında yürütülmüş olan bu yüksek lisans tez çalışmasında, Çanakkale bölgesinde yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan zeytin, bağ ve ceviz gibi önemli bazı tarım ürünlerinden kültürel bakım ve hasat sonrasında elde edilen tarımsal atıkların iç mekan süs bitkilerinde yetiştirme ortamı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, Cyclamen sp., Tagates sp. ve Dahlia sp. türlerinden üç farklı iç mekan süs bitkisi bitkisel materyal olarak seçilmiştir. Tesadüf Parselleri Deneme Desenine göre kurulan deneme üç tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiş ve tekerrür başına 10 bitki kullanılan çalışma toplam 300 adet saksılı bitkiyle gerçekleştirilmişir. Yetiştirme ortamı olarak kompostlaştırılmış zeytin pirinası, çeltik kavuzu, yeşil ceviz kabuğu ve bağ budama artıkları ile torf-perlit karışımından (kontrol) yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the plant propagation materials and growing media needed by the indoor ornamental plants sector in our country are imported from abroad. In this respect, the sector has become dependent on abroad. For this reason, organic growing media, which are frequently used in indoor ornamental plants such as peat and coconut peat, are among the factors that increase the cost. In recent years, it is known that organic-based composts obtained from some alternative agricultural residues, especially in greenhouse vegetable cultivation, are used in production activities such as seed germination and seedling growing. In this context, in this master's thesis study, which was carried out between 2018 - 2019 in the greenhouses of Çanakkale Onsekiz Mart University Dardanos Campus, Faculty of Agriculture, Crop Production Research and Application Unit, cultural care of some important agricultural products such as olives, vineyards and walnuts, which are intensively cultivated in the Çanakkale region, were carried out. In the study, two different indoor ornamental plants from Cyclamen sp.,Tagates sp. and Dahlia sp. species were selected as plant material. The experiment to be established according to the Random Plots Trial Design will be carried out in three replications and the study, in which 10 plants were used per replication, was carried out with a total of 300 potted plants. Composted olive pomace, paddy husk, green walnut shell and vineyard pruning residues and peat-perlite mixture (control) were used as the growing medium.