Günümüzde hikaye-masal anlatıcılığı eğitimi
Stories and tales telli̇ng education today
- Tez No: 695914
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA KAPAN EZİCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Haliç Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı günümüzdeki hikâye ve masal anlatıcılığı eğitimlerini incelemektedir. Araştırma alanı hem akademik anlamda hem de sahne sanatları anlamında gelişmekte olan bir alan olduğundan bu alana katkı sağlamak amacıyla bu yönde bir çalışma ortaya koyulmuştur. Araştırma bu temel amaç bağlamında dört ana bölümden oluşmaktadır. Nitel bir yaklaşım esasına göre planlanan araştırmada mülakat (röportaj) formu geliştirilmiştir. Hazırlanan mülakat formları üzerinden de hikâye ve masal anlatıcılığı eğitimi veren birey ve kurumlarla görüşülmüş ve veriler toplanmıştır. Toplanan veriler incelendiğinde hikâye ve masal anlatıcılığında hem teorik hem de pratik eğitimlerin yapıldığı görülmüştür. Bununla birlikte bu eğitimlerde daha çok pratik olan yanlarında öne çıktığı görülmüştür. Verilen eğitimlerde öne çıkan bir diğer önemli detay ise doğaçlamanın önemi olmuştur. Ancak doğaçlamanın gelişmesinde ise deneyim ve tecrübenin rolü de vurgulanmıştır. Araştırmada öne çıkan bir diğer eğitim metodunu ise profesyonel anlatılara geçmeden önce; küçük gruplarla yapılan deneme anlatıları oluşturmaktadır. Çalışmada öne çıkan bir diğer sonuç ise hikâye ve masal anlatıcılığı eğitimlerinin henüz akademik ve metodolojik olarak tam olarak oturmadığı görülmüştür. Dolayısıyla da bu araştırmalar literatürün genişlemesi bakımından önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the current story and tale-telling trainings. Since the research area is a developing area in both academic and performing arts terms, a study has been put forward in this direction in order to contribute to this field. The research consists of four main sections in the context of this main purpose. The interview (interview) form was developed in the research, which was planned on the basis of a qualitative approach. Through the interview forms prepared, individuals and institutions providing story and storytelling training were interviewed and data were collected. When the collected data is analyzed, it is seen that both theoretical and practical trainings are carried out in story and tale telling. However, it has been observed that these trainings stand out in their practical aspects. Another important detail that stands out in the trainings provided was the importance of improvisation. However, the role of experience and experience was also emphasized in the development of improvisation. Another education method that stands out in the research is before moving on to professional narratives; constitutes trial narratives with small groups. Another prominent result in the study was that the storytelling and storytelling trainings are not yet fully established academically and methodologically. Therefore, these studies gain importance in terms of the expansion of the literature.