The Effects of World War II and its violence on painting and theatre (1939-1960)
II. Dünya Savaşı ve şiddetinin resim ve tiyatroya etkileri (1939-1960)
- Tez No: 695916
- Danışmanlar: PROF. DR. MARCUS GRAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, Şiddetin ve özelikle II. Dünya Savaşı şiddetinin etkilerinin 1939-1960 yılları arasındaki Resim ve Tiyatro sanatlarına yansımasını inceleyecektir. Söz konusu dönemde şiddete maruz kalan ve/veya uygulayanların Resim ve Tiyatro Sanatlarına nasıl konu edinildiği, sanatçıların bu dönemden nasıl etkilendiklerini eserleri üzerinden karşılaştırmalı araştırmayı hedeflemektedir. Resim ve Tiyatro'da eserler üzerinden literatür araştırması, yazılı ve görsel kaynak araştırması yapılarak şiddet kuramının görsel kaynaklara uygulanışı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study will examine the reflection of the effects of violence, especially the violence of World War II, on Painting and Theatre between 1939 and 1960. The thesis aims to comparatively research how those who were exposed and/or perpetrated violence in the mentioned period were subject to Painting and Theater Arts and how the artists were affected by this period. The application of violence theory to visual sources will be examined by literature research, written and visual source research through the works in Painting and Theater.