Okul yöneticilerinin teknoloji okuryazarlık düzeyleri ile yönetsel güçlülükleri arasındaki ilişki
A research of the relationship between managerial powerfullness and technology literacy levels of school administrators
- Tez No: 695930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN BALYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı okul yöneticilerinin teknoloji okuryazarlık düzeyleri ile yönetsel güçlülükleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yine bu çerçevede okul yöneticilerinin teknoloji okuryazarlık ve yönetsel güçlülük düzeylerinin cinsiyet, yaş, kıdem, çalışılan okul türü ve eğitim durumlarına göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma evrenini İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan 25 ilçede görev yapmakta olan 375 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada veriler ''Teknoloji Okuryazarlığı ölçeği'' ve“Yönetsel Güçlülük Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler, SPSS programı ile analiz edilmiştir. Okul müdürlerinin teknoloji okuryazarlık düzeyleri ve yönetsel güçlülük düzeyleri cinsiyet, yaş kıdem ve okul türü değişikleri bakımından incelemek için t-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Ayrıca teknoloji okuryazarlık ile yönetsel güçlülük arasındaki ilişkiyi belirlemek içinde basit doğrusal regresyon testi uygulanmıştır. Çalışmada okul yöneticilerinin teknoloji okuryazarlık düzeyleri orta düzeyde çıkmıştır. Okul yöneticilerinin yönetsel güçlülük düzeyleri ise yine orta düzeyde çıkmıştır. Çalışmada okul yöneticilerinin teknoloji okuryazarlık düzeyleri ve yönetsel güçlülükler yaş, mesleki kıdem, eğitim durumları ve cinsiyet değişkenlerinde farklılık göstermiş olmasına karşın teknoloji okuryazarlığı ile yönetsel güçlülük arasında bir ilişki bulunamamıştır. Okul yöneticilerinin teknoloji okur-yazarlık düzeylerinin arttırılması amacıyla hizmet içi eğitimler yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to investigate the relationship between technology literacy levels and managerial powerfullness of school administrators. Within this framework is aimed to determine whether the level of technology literacy and managerial powerfullness of school administrators differ according to gender, age, seniority, type of school and educational status. This research was carried out with correlational survey method which is one of the quantitative research methods. The sampling of the study consists of 375 school administrators working in 25 districts on the European side of İstanbul province. In the study, the data were collected with“The Technology Literacy Scale”and“The Managerial Powerfulness Scale”. The data were analyzed with SPSS program. t-test and ANOVA tests were applied to analyze the school administrators' technology literacy levels and managerial powerfullness levels in terms of gender, age, seniority and school type, educational level variables. In addition, the simple linear regression test was used to determine the relationship between technology literacy and managerial powerfullness. As a result technological literacy of school administrators, was in medium level. And the level of their managerial powerfullness was in medium -level. Although the school administrators' level of managerial powerfullness differed regarding age, professional seniority, educational status, and gender variables in the study, there was no relationship between technology literacy and managerial powerfullness. In order to increase school administrators' levels of technological literacy, in-service training should be organized.