Genç büyük beden tüketicisi bayanların gömlek-bluz ve pantolonda karşılaştıkları model ve kalıp kaynaklı sorunların incelenmesi
A study on the model related problems in the shirts- blouses and trousers encountered by young large sized female consumers
- Tez No: 278347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SONGÜL KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüz sorunlarından biri olan obeziteye (şişmanlık) hayat şartlarındaki değişiklikler ve fast food alışkanlıkları sebep olarak gösterilmektedir. Şişmanlık son 10 yıl içinde dünya ülkelerinin bir çoğunda % 25'ten % 32'ye yükselmiştir. Türkiye'deki dağılımı erkeklerde % 9, kadınlarda % 28'dir. Şişmanlık birçok hastalığa neden olduğu gibi kişileri psikolojik olarak da etkilemektedir.Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre dünya genelinde bir milyardan fazla şişman insan bulunmaktadır ve bunların yaklaşık 300 milyonu obez olarak tanımlanan aşırı şişman gruba girmektedir. Şişman nüfusun çoğunu genç nüfus oluşturmaktadır. Genç büyük bedenler ergonomik, rahat ve konforlu giysiler giymek istemektedir ancak büyük beden çalışan firmaların yaptığı giysilerin genellikle daha ileri ki yaşlar için tasarlanmış olduğunu söylemektedirler.Bu araştırma genç büyük beden bayan tüketicilerin satın aldıkları gömlek-bluz ve pantolonda karşılaştıkları sorunları belirlemek ve değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla büyük beden tüketicisi bayanların büyük beden gömlek-bluz ve pantolonda karşılaştıkları model ve kalıp kaynaklı sorunları belirlemek amacıyla hazırlanan anket formu Ankara ilinde yaşamakta olan 18-35 yaş arası genç yaş grubuna giren bayanlara uygulanmıştır.Bu araştırma verilerine göre, genç büyük beden bayan giysilerinden gömlek-bluz ve pantolonda model ve kalıp kaynaklı sorunlar yaşandığı anlaşılmıştır. Bu sorunların yaşanmaması veya en aza indirilebilmesi için önerilerde bulunulmuştur.Öneriler arasında, genç büyük bedene yönelik üretim yapan firmaların model kaynaklı sorunları ortadan kaldırabilmeleri için, üretimden önce piyasa araştırmasına önem vererek müşteri istek ve beklentilerini dikkate almaları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, obesity is one of the most important problem and the causes of obesity is adressed to difficulties in lifetime conditions and fast food habits. Obesity rises 25% to 32% in most of the countiries in past ten years. In Turkey, the dispersal is 9% for man and 25% for women. Although obesity can cause lots of diseases it also effets people psychologically.According to World Health Organisation, there are more than one billion obese people in the world and about thirty million of them is grouped as extreme fat known as obese. Obese population mostly generated with young people. Young big size people prefer ergonomic and comfortable clothes but it is known that firms which produce big size clothes mostly create clothes for old generation.This research is made for to the find the difficulties of finding right clothes for young big sized women. On this purpose an questionnaire form is prepared and applied to the women aged between 18-35 who all living in Ankara.It was found that young big sized women faced problems in finding right models and stencils for shirts-blouses and trousers. Also in this research there were made some recommendations for overcome those problems. Big sized clothes manufacturers have to consider marketting investigations and the needs of the consumers before starting produce of clothes.