Rôle de la formation dans l'Insertion professionnelle des artistes : l'Exemple des Lauréats de l'ISADAC au Maroc
The Role of education in Artists' Professional integration: The Case of ISADAC School graduates in Morocco
- Tez No: 695942
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT GÜNDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Fas'ın eğitim sistemi, gerek özel gerek devlet yüksekokullarında, birçok ülkeye göre düzenli ve gelişmiş bir düzeydedir. Ancak, Fas'ta oyunculuk eğitiminin en önemli sorunlarının başında oyunculuk bölümü mezunlarının büyük bir bölümünün mezun oldukları alanda iş bulamamaları yer almaktadır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı oyunculuk bölümünde eğitim gören öğrencilerin mesleki entegrasyonunda eğitimin rolünü ve etkisini ölçüp değerlendirmektir. Eğitim ve mesleki entegrasyonundaki ilişki birtakım sosyal ve iktisadi kriterlere dayandırılarak açıklanmıştır. Bu çalışmada, drama eğitiminin istihdamdaki rolü, Fas açısından analiz edilmektedir. Çalışmanın ortaya koyduğu en temel sonuç; Fas'ta oyunculuk eğitimiyle mesleki entegrasyonu arasındaki doğrusal bağlantı sorunun temelinde ISADAC'ta verilen eğitimin kalitesi yatmaktadır. Bununla birlikte öğrencilerin oyunculuk eğitimine başlamadan önceki eğitim ve varsa mesleki geçmişleri başta olmak üzere, sosyo-demografik özellikleri ve mezuniyet sonrası entegre edilmek istedikleri alanları, mezunların istihdamında önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Moroccan education system is at a regular and developed level compared to many countries, both in private and public schools. However, one of the most important problems of artistic training in Morocco is that a huge number of artistic training graduates cannot find a job in their field of study. Therefore, the purpose of this study is to measure and evaluate the role and effect of training on the professional integration of artists. The relationship in training and professional integration has been explained based on a number of social and economic criteria. The main purpose of this study is to analyze the role of artistic training in employment in Morocco. The study's main result is that the quality of the training provided in ISADAC lies at the heart of the linear connection problem between artistic training and professional integration in Morocco. However, students' previous training, the socio-demographic characteristics, the professional background, and the fields they want to integrate after graduation play an important role in their employment.