Ana konuları bağlamında Şûra suresinin tahlili
Analysis of Surah al-Shura in the context of main topics
  1. Tez No: 695954
  2. Yazar: ESRA CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kur'an, İslam davetinin çeşitli merhalelerinde vuku bulan farklı hadise ve ihtiyaçlara bağlı olarak nâzil olduğundan, onun muhtevasında bulunan konular sistematik bir yapı arz etmemekte ve bunun bir sonucu olarak bazen bir âyet ya da âyet grubu içerisinde dahi konunun, konuşmacının ve hitabın yönünün birden bire değiştiği görülmektedir. Bu sebeple Kur'an'ın temel konularının, onun oluşturduğu inanç ve düşünce dünyasının daha iyi kavranması ve yorumlanması için aynı konuyla ilgili âyetlerin bir araya getirilerek incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Kur'an'da ele alınan ana konuları ve ulaşılmak istenen hedefleri Şûrâ sûresinin tahlili üzerinden incelemek ve ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla hazırlanan çalışmada Şûrâ sûresinin dört ana konusu olduğu tespit edilmiştir. Bu ana konularla irtibatı bulunan âyetler alt başlıklar halinde bir araya getirilmek suretiyle sûrenin tahlili yapılmıştır. Tahlil kısmında ise surenin ana konularını oluşturan tevhid, nübüvvet, ahiret ve ahlakla ilgili ayetlerin muhtevaları ve bunların klasik ve son dönem tefsir çalışmalarındaki yorum ve değerlendirmeleri üzerinde durulmuş, böylelikle sûrenin temel ilke ve hedefleri ortaya konmuştur. Bütün bunlardan elde edilen bulgulara çalışmanın sonuç kısmında yer verilmiş ve sûrenin ana konuları itibarıyla Kur'an'ın bir özeti sayılabilecek nitelikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since the Qur'an was revealed depending on the different events and needs that took place in various stages of the Islamic invitation, the subjects in its content do not have a systematic structure, and as a result, sometimes even within a verse or a group of verses, the direction of the subject, speaker and address is suddenly changed. For this reason, it is necessary to examine the verses related to the same subject together in order to understand in a better way and interpret the basic subjects of the Qur'an and the world of belief and thought that it creates. The aim of this study is to examine and reveal the main topics discussed in the Qur'an and the goals that are desired to be achieved through the analysis of Surah al-Shura. In the study prepared for this purpose, it has been determined that there are four main subjects of Surah al-Shura. The verses which are in contact with these main topics have been brought together under sub-headings and the analysis of the surah has been made. In the analysis part, the contents of the verses about tawhid, prophethood, the hereafter and morality which are the main subjects of the surah, and their interpretations and evaluations in classical and recent tafsir studies are emphasized, thus the basic principles and objectives of the surah are revealed. The findings obtained from all these are included in the conclusion part of the study and it has been seen that the surah can be considered as a summary of the Qur'an in terms of its main topics.