Türk ceza hukukunda kişisel verilerin korunması
Personal data protection in Turkish criminal law
  1. Tez No: 695958
  2. Yazar: TUĞBA SAĞLAM EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel veri kavramı ve unsurları, kişisel verilerin korunmasının tarihçesi ve uluslararası düzenlemeler, kişisel verilerin korunması hakkının hukuki niteliği ile kişisel verilerin işlenmesi konuları ele alınmıştır. İkinci bölümünde ise genel olarak Türk Hukukunda kişisel verilerin korunması ve özellikle Türk Ceza Hukukunda kişisel verilerin korunması ile bu bağlamda kanunda yer alan suç tipleri incelenmiştir. Bu suç tipleri Türk Ceza Kanunu'nun“Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar”bölümünde düzenlenen 135. Maddesi“Kişisel Verilerin Kaydedilmesi Suçu”, 136. maddesi“Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme Suçu”ve son olarak 138. maddesi“Verileri Yok Etmeme”suçlarıdır. Suç tipleri Türk Ceza Hukuku açısından değerlendirilmiş ve bu suçların unsurları ile özel görünüş şekilleri ve usul hükümleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of two parts. In the first part, the concept and elements of personal data, the history of personal data protection and international regulations, the legal nature of the right of protection of personal data and the processing of personal data are discussed. In the second part, personal data protection in Turkish Law, especially the protection of personal data in Turkish Criminal Law and the types of crimes prescribed by law are examined generally. The types of crimes that are examined in this study are; Article 135“Recording of Personal Data”, Article 136“Illegally Obtaining or Giving Data”and finally Article 138“Destruction of Data”legislated in Penal Code of Turkey under the title of“Offences Against Privacy and Confidentiality Violation of Confidentiality of Communication”. The types of crime have been evaluated in terms of Turkish Criminal Law, and the elements of these crimes, their specific appearance and procedural provisions have been examined.