Büyük veri ve kamu politikası: COVID-19 pandemi süreci dijital temas izleme uygulamaları üzerine uluslararası bir değerlendirme
Big data and public policy: an international assessment of digital contact monitoring applications of the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 695959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÇELİKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Dijital çağda hükümetler büyük veri teknolojisini kamu yönetimi ve kamu politikası oluşturma süreçlerine dahil etmeye başlamışlardır. Bu çalışmaya başlarken büyük verinin kamu politikaları oluşturma ve uygulama sürecini nasıl değiştirdiği, politika oluşturma sürecine dahil edilen büyük verinin hükümetlere nasıl fayda sağladığı ve vatandaş katılımının büyük veri ile ortaya çıkan politika çıktıları ile arasındaki ilişkinin nasıl ilerlediği soruları ile yola çıkılmıştır. Doküman inceleme ve kaynak tarama tekniği kullanılmış ve ikincil verilerden yararalanılmıştır. Büyük verinin kamu politikası oluşturma sürecine dahil edilmesi politikların kanıta dayalı şekilde oluşturulması, hedeflerin daha net belirlenmesi, politikaların ekonomik ve sosyal etkilerinin senaryoya dökülebilmesi ve öngörü yeteneğinin kazanılması ile kaynakları rasyonel kullanabilme, yeni hizmetler üretebilme, kişiselleştirilmiş (ihtiyaca dayalı) diğer bir ifadeyle biray odaklı politikalar geliştirebilme, duygu durum analizi sayesinde politikaların kabul edilirliğini artırabilme ile vatandaşların daha çok etkiye sahip olduğu karar verme süreci oluşturabilme, kamu politikası oluşturma sürecini gerçek zamanlı kontrol edebilme ile değerlendirme sürecini her aşamada uygulayabilme, hızlı cevap verebilme ve anında müdahale edebilme yeteneği ile sürece katkı sağlamaktadır. Bu durumda hükümetler daha etkin, verimli, üretken, nitelikli mal ve hizmet sunan, meşru ve demokratik hale gelmiştir. Kamunun iş yapma süreçleri hızlanmış ve faaliyetleri insan kapasitesinin sınırlarını aşmıştır. Bu noktada Covid-19 pandemi döneminde devletler pandemiyi kontrol altına alabilmek için büyük verinin sunduğu avantajlardan yararlanmaya başlamıştır. Devletlerin insan istihdamının ve insan hızının yetersiz kaldığı küresel Covid-19 salgını döneminde büyük veri teknolojisinden faydalanarak oluşturdukları dijital temas takip uygulamarı pozitif vakaların bildirilmesini sağlayarak enfekte zincirinin önüne geçmeyi hedeflemişdir. Pandemi döneminde ülkelerin büyük veriden nasıl yararlandıklarını ortaya koymak amacıyla 30 ülke karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Covid-19 dijital temas izleme uygulamaları incelendiğinde oluşturulan politikaların dijital kesimi temsil ettiği, bu nedenle uygulamaya ne kadar çok kişi katılırsa uygulamaların ve oluşturulan politikaların daha başarılı olacağı sonucuna ulaşılmıştır. Büyük veri hükümetlere pandemi sürecinde de verileri etkin bir şekilde yönetilebilmeyi, gerçek zamanlı işlenebilmeyi, hızlı hareket edebilmeyi ve anında müdahale edebilmeyi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In the digital age, governments have begun to incorporate big data technology into public administration and public policy-making processes. At the beginning of this study, questions were raised about how big data changes the process of creating and implementing public policies, how big data included in policy-making benefits governments, and how the relationship between citizen engagement and policy outcomes with big data progresses. Document inspection and resource scanning technique was used and secondary data were used. Inclusion of big data in the public policy making process, evidence-based creation of politicians, clearer determination of targets, scenario of the economic and social effects of policies and gaining the ability to predict, rational use of resources, produce new services, develop personalized (need-based) adjunct policies, increase the acceptability of policies through mood analysis, and increase the acceptability of policies. contributes to the process with the ability to create a decision-making process in which they have more influence, to control the public policy making process in real time, to implement the evaluation process at every stage, to respond quickly and to intervene instantly. In this case, governments have become more effective, efficient, productive, providing qualified goods and services, legitimate and democratic. The public's business processes have accelerated and their activities have exceeded the limits of human capacity. At this point, during the Covid-19 pandemic, states began to take advantage of the advantages of big data in order to control the pandemic. During the global Covid-19 pandemic, when human employment and human speed were inadequate, the digital contact tracking applications created by states using big data technology aimed to prevent the infected chain by reporting positive cases. During the pandemic period, 30 countries were examined comparatively to reveal how countries benefited from big data. When covid-19 digital contact monitoring applications are examined, it is concluded that the policies created represent the digital sector, so the more people participate in the application, the more successful the applications and the policies created will be. Big data has enabled governments to manage data effectively during the pandemic process, to be processed in real time, to act quickly and to intervene instantly.