Dijitalleşen insan kaynakları yönetiminin örgüt performansına etkisi: Bankacılık ve finans sektörü üzerine bir araştırma
The effect of digitized human resources management on organizational performance: A study on banking and finance sector
  1. Tez No: 695966
  2. Yazar: ÖMER YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN FEHMİ ATASAĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Değişen ve gelişen çalışma sistemleri ne kadar yüksek seviyelere ulaşsa da insan gücüne her zaman ihtiyaç duyulacaktır. İşletmelerin bu hızlı değişimlerde nerede olduğunun farkına vararak varlığını devam ettirmesi için insan kaynağının yönetilmesine, ortak amaç ve hedeflere güdülenen bir örgüt yapısına sahip olmaları gerekmektedir. Günümüzde iyi eğitim görmüş, yüksek vasıflı ve teknolojiyi iyi kullanabilen çalışanlar, insan kaynakları yönetimi tarafından tercih edilmektedir. İnsan kaynakları yönetimi, yüksek teknoloji iletişim imkanlarını kullanabilen, bilgisayarları ve teknolojiyle birleşen her türlü aracı kullanabilme özelliklerine sahip, genç yetenekleri çekme ve elde tutma çabası içine girmiştir. Bu amaçla bu çalışmada, dijitalleşen insan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgüt performansına etkisi araştırılmıştır. Araştırma sonuçları değerlendirildiğinde; dijitalleşme ile insan kaynakları yönetimi uygulamalarının çalışanların örgüt performansını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Dolayısıyla insan kaynakları yönetimi uygulamaları çalışanların örgüt performansını arttırarak, birey ve örgüt arasında bağlantı kurulmasını ve ortak amaçlar doğrultusunda hareket edilerek işletmenin verimliliğini etkileyecektir. Buna göre, insan kaynakları yönetimi uygulamalarının işlemelerde etkili bir şekilde yer alması çalışanların örgütsel performans düzeyinde artışa sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
No matter how high the changing and developing working systems reach, manpower will always be needed. In order for businesses to be aware of where they are in these rapid changes and to continue their existence, they need to have an organizational structure that is motivated by the management of human resources and common goals and objectives. Today, well-educated, highly skilled employees who can use technology well are preferred by human resources management. Human resources management has made an effort to attract and retain young talents who can use high-tech communication facilities, use computers and all kinds of tools combined with technology. For this purpose, in this study, the effect of digitalized human resource management practices on organizational performance was investigated. When the research results are evaluated; It has been determined that digitalization and human resources management practices affect the organizational performance of the employees positively. Therefore, human resources management practices will increase the organizational performance of the employees, establish a connection between the individual and the organization and affect the productivity of the enterprise by acting in line with common goals. Accordingly, the effective involvement of human resources management practices in the processes causes an increase in the organizational performance level of the employees.