The effect of information communication technologies on firm's innovation performance in Sub-Saharan African countries
Bilgi iletişim teknolojilerinin Sahra Altı Afrika ülkelerinde firmanın inovasyon performansına etkileri
  1. Tez No: 695969
  2. Yazar: SOUBANEH OMAR BOUH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, BİT'in firma inovasyonu üzerindeki etkisini analiz etmektir. İlk olarak, BİT uygulamalarının firmaların yenilikçi davranışları üzerindeki etkisini ve BİT uygulamalarını daha yoğun kullanan firmaların da daha yenilikçi olup olmadığını analiz etmeyi amaçlamaktadır. İkincisi ve daha temel olarak, BİT uygulamalarının Sahra altı Afrika ülkelerinde firmaların yenilikçi performansı üzerindeki etkisini ampirik olarak değerlendirir. Bu nedenle, 2013 kurumsal anketinden (İş Ortamı ve Kurumsal Performans Anketi (BEEPS)) elde edilen verileri kullandık. Sonuçlarımıza göre, en önemli BİT araçlarının e-postalar ve çevrimiçi satışlar için interneti kullanmak olduğunu göstermektedir. IT Ekipleri olan firmalar fark yaratmıyor; ancak bir firma kendi bünyesinde yazılım satın alır veya geliştirirse, inovasyon üretme olasılıkları diğer firmalara göre daha fazladır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to see the impacts of ICT on a firm's innovation performance in sub-Saharan Africa. The objective of this study is twofold: Firstly, we investigate the effect of ICT applications on firms' innovative behaviour. Secondly, we analyze empirically the impact of ICT tools on firms' innovation performance in sub-Saharan Africa countries. Therefore, we used data from the 2013 enterprise survey (BEEPS). According to our results, the most important ICT tools are emails and using the internet for online sales. Firms who have IT Teams are not creating any difference, however, if a firm purchase or develop in-house any software then they are more likely to produce innovation than the other firms.