Milli kimlik bilincinin beden eğitimi ve spor öğretmenleri tarafından öğrencilere kazandırılma sürecinin incelenmesi:Trabzon örneği
Investigation of the process of achieving national identity consciousness for students by physical education and sports teachers: Trabzon example
- Tez No: 695968
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin millî kimlik algılarını öğrencilerine aktarımını değerlendirilmek amaçlanmıştır. Nicel araştırma yönteminin, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada değerlendirildiği karma araştırma modelinde gerçekleştirilen araştırmada 5'li likert tipi 2 boyuttan ve 20 maddeden oluşan“Millî Kimlik Algı Ölçeği”ile birlikte“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmış ve bu formlar, milli eğitim bakanlığına bağlı kurumlarda ders veren beden eğitimi öğretmenlerine uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 22.0 paket programı aracılığıyla yapılmıştır. Verilerin analizinde t-testi uygulanmış; frekans, yüzde ve ortalama gibi betimsel istatistikler kullanılmıştır. Uygulanan milli kimlik algısı anketi sonucunda;“Milli kimlik ve değerler”alt boyutunda kadın öğretmenlerin puanları ortalaması (x̄ = 4,31), erkek öğretmenlerin puanları ortalaması (x̄ = 4,46) olarak bulunmuştur.“Milli kimlik ve din”alt boyutunda kadın öğretmenlerin puanları ortalaması (x̄ = 3,98), erkek öğretmenlerin puanları ortalaması (x̄ = 4,21) olarak bulunmuştur. T-testi sonuçlarına göre; Beden Eğitimi Öğretmenlerinin hem“Milli kimlik ve değerler”hem de“Milli kimlik ve din”alt boyutlarında cinsiyetler arası istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir (p>0,05). Görüşme sorularından alınan cevaplar değerlendirildiğinde de sahip oldukları milli kimlik algısını öğrencilerine en etkili şekilde aktarmaya çalıştıkları ve bu konuda başarılı olduklarını düşündükleri görülmektedir. Sonuç olarak hem 'Milli Kimlik Algısı Ölçeği' hem de yarı yapılandırılmış görüşme sorularından elde edilen veriler incelendiğinde; Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin“milli kimlik ve değerler”ve“milli kimlik ve din”boyutlarında yüksek puanlar almış olmaları milli kimlik algılarının yüksek olduğu şeklinde yorumlanabilir. Görüşme sorularından alınan cevaplar değerlendirildiğinde de sahip oldukları milli kimlik algısını öğrencilerine en etkili şekilde aktarmaya çalıştıkları ve bu konuda başarılı olduklarını düşündükleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the transfer of the national identity perceptions of physical education and sports teachers to their students. In the research carried out in the scanning model in the quantitative research method, the“National Identity Perception Scale”consisting of 5 Likert-type 2 dimensions and 20 items and the“Semi-Structured Interview Form”were used and these forms were applied to physical education teachers who teach in institutions affiliated to the Ministry of National Education. The analysis of the obtained data was made through the SPSS 22.0 package program. T-test was used in the analysis of the data; Descriptive statistics such as frequency, percentage and average were used. As a result of the national identity perception survey applied; In the“national identity and values”sub-dimension, the average of female teachers 'scores (x̄ = 4,31) and male teachers' scores were found to be (x̄ = 4,46). In the“national identity and religion”sub-dimension, the average of female teachers 'scores (x̄ = 3,98) and the average of male teachers' scores (x̄ = 4,21) were found. According to the T-test results; No statistically significant difference was found between the genders in the“National identity and values”and“National identity and religion”sub-dimensions of Physical Education Teachers (p> 0.05). When the answers received from the interview questions are evaluated, it is seen that they try to convey their national identity perception to their students in the most effective way and think that they are successful in this regard. As a result, when the data obtained from both the“National Identity Perception Scale”and semi-structured interview questions are analyzed; The high scores of physical education and sports teachers in the dimensions of“national identity and values”and“national identity and religion”can be interpreted as a high perception of national identity. When the answers received from the interview questions are evaluated, it is seen that they try to convey their national identity perception to their students in the most effective way and think that they are successful in this regard.