Arteria profunda brachii'nin anatomik ve morfometrik özellikleri
Anatomical and morphometric features of profunda brachii artery
- Tez No: 695970
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Literatür incelendiğinde, a. profunda brachii ile ilgili anatomik çalışma sayısının az ve mevcut çalışmaların büyük çoğunluğunun da a. profunda brachii'nin orijin yeri ile ilgili olduğu görülmektedir. Bu sebep ile çalışmamızda a. profunda brachii'yi morfolojik ve morfometrik olarak incelemeyi amaçladık. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda tıp eğitimi için kullanılan 24 fikse kadavraya ait 44 (21 sağ ve 23 sol) üst ekstremitede disseksiyon yapıldı. A. profunda brachii'nin; 39 ekstremitede tek, 5 ekstremitede çift arter olduğu görüldü. Tek olan a. profunda brachii'ler; 35 ekstremitede a. brachialis'ten, 4 ekstremitede a. circumflexa humeri posterior'dan çıkmaktaydı. Çift arterli olguların hepsi a. brachialis'ten orijin almaktaydı. Arter ile n. radialis'in, sulcus nervi radialis girişindeki ilişkileri incelendiğinde; tek arter gözlenen olguların 27'sinde arter sinirin superolateralinde (Tip A), 8 olguda arter sinirin inferomedialinde (Tip B) uzanmaktaydı. Orijin yeri varyasyonu görülen 4 ekstremitede a. profunda brachii, Tip A olarak görüldü. Çift a. profunda brachii'nin görüldüğü 5 ekstremitenin hepsinde, arter çiftinin proksimal orijinli olan dalı superolateral (Tip A) ve distal orijinli olan dalı inferomedial (Tip B) uzanıma sahipti. Çalışmamızda 40 ekstremitedeki a. profunda brachii'lerde morfometrik ölçüm yapıldı. Birinci dal veya ikinci dal olarak a. brachialis'ten çıkan tek ve çift a. profunda brachii'lerin morfometrik ölçümleri ayrı ayrı değerlendirildi. A. brachialis'in ilk dalı olan tek ve çift a. profunda brachii'lerde veriler cinsiyet ve tarafa göre kıyaslandı. A. profunda brachii'nin morfolojik ve morfometrik olarak incelendiği çalışmamız; anatomik ve radyolojik olarak literatüre ayrıca humerus kırıklarının tedavisinde ve kol lateral bölge flep uygulamalarında cerrahlara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
When the literature is examined, studies that evaluate the profunda brachii artery are limited. Majority of these studies investigate the origin of the artery. This study aimed to investigate the morphology and morphometry of the profunda brachii artery. Forty four upper extremities belonging to 24 cadavers. A single and double profunda brachii artery were observed in 39 and 5 cases. In cases with a single profunda brachii arteries, the origin was the brachial artery in 35 cases and the posterior circumflex humeral artery in 4 cases. In cases with double profunda brachii arteries, the origins for arteries were the brachial artery. In cases with a single artery, the artery passed superolateral (Type A), inferomedial (Type B) to the radial nerve at the entrance of the radial groove, was seen as Type A in 4 extremities with place of origin variation. In cases with double arteries, the proximal origin of the superolateral artery had a Type A and the distal origin of the inferomedial artery had a Type B in relation to the radial nerve. In our study, morphometric measurements were made in profunda brachii arteries in 40 extremities. Morphometric measurements of single and double arteries originating from the first branch or second branch brachialis artery were evaluated separately and compared according to gender and side. Our study in which the profunda brachii artery was examined morphologically and morphometrically, will contribute to the literature anatomically and radiologically in the treatment of humerus fractures and lateral arm flap applications by surgeons.