The impact of crude oil exports on economic growth in GCC countries
GCC ülkelerindeki ham petrol ihracatının ekonomi büyümesine etkisi
- Tez No: 695975
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TANAS KARAGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Petrolün Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinde bulunması, özellikle Ortadoğu'da ve genel olarak dünyada stratejik ve ekonomik önemini artırmıştır. KİK ülkeleri, petrol gelirlerinin faydalarını görerek onları dünyanın zengin ülkelerinden biri haline getirmiştir. Bu nedenle, ham petrol ihracatı, hükümet harcamalarının ve kalkınma planlarının finansmanına büyük ölçüde katılmaktadır. Buradan yola çıkarak ham petrol ihracatı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin incelenmesi, özellikle petrol piyasalarında meydana gelen farklılıklar nedeniyle günümüzde önem arz etmektedir. Bu çalışma, dengeli bir panel veri seti kullanarak 1970-2018 dönemlerinde ham petrol ihracatının KİK ülkelerindeki ekonomik büyüme üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. İlk olarak, serilerdeki kesitler (ülkeler) arasındaki bağımlılık ve hatalardaki kesitler bağımlılığı ve eğim heterojenliğini onaylanmıştır. Ayrıca, hem yatay kesit bağımlılığın hem de yapısal kırılmaların varlığında değişkenlerin durağanlığını incelemek için 2. nesil Panel birim kök testleri kullanılmıştır. Sonrasında, kesit bağımlılığı, yapısal kırılmalar ve gözlenmeyen faktörleri dikkate alan 2. nesil panel eşbütünleşme testleri eşbütünleşme ilişkisini onaylamıştır ve buna göre kırılmalar tahmin edilmiştir. Bundan sonra, uzun vadeli esneklikler birkaç tahmin edici (yani AMG, CS-ARDL ve CS-DL) kullanılarak tahmin edilmiştir. Son olarak, 10000 tekrarlı önyükleme paneli nedenselliği, KİK ülkelerinin çoğunda ham petrol ihracattan ekonomik büyümesine doğru bir nedensellik ilişki bulunurken bazı ülkelerde ekonomik büyümesinden ham petrol ihracatına doğru nedensellik ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Ancak, havuzlanmış nedensellik testi neticesinde çift yönlü nedensellik ilikisi mevcuttur. Elde edilen sonuçlar, ham petrol ihracatının ekonomik büyüme üzerinde kısa ve uzun dönemde pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, kaynak bolluğu laneti hipoteziyle çelişmekte olup KİK ülkelerinde petrol ihracatı kaynaklı büyüme hipotezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The discovery of the oil in the Gulf Cooperation Council (GCC) countries increased their strategic and economic significance in the Middle East, specifically, and the world, generally. The GCC countries have reaped the benefits of the oil revenues making them one of the affluent countries in the globe. Therefore, the crude oil exports massively participate in financing the governmental spending and development plans. Accordingly, studying the relationship between crude oil exports and economic growth shows significance nowadays, especially because of the variations occurring in the oil markets. This study aimed to assess the impact of the crude oil exports on the economic growth in GCC countries during the periods from 1970 to 2018 using a balanced panel data set. First, cross-sectional dependence in series and errors and the slope heterogeneity of the cross sections were approved. Furthermore, Panel unit root tests from 2nd generations were used to examine the stationarity of the variables in the presence of both the cross-sectional dependency and the structural breaks. Then, the panel cointegration tests from 2nd generations that taking account for crosssection dependency, structural breaks and unobserved factors approved the cointegration relationship, and accordingly the breaks were estimated. After that, the long-run elasticities were estimated using several estimators (i.e. AMG, CS-ARDL and CS-DL). Finally, the bootstrap panel causality with 10000 replications supported the causality direction from the crude oil exports to the economic growth in most of GCC countries, and the inverse case was also detected in some countries. However, the pooled causality supported the bidirectional causal linkages. The outcomes illustrate that crude oil exports positively affect the economic growth in the short and long term. This contradicts the hypothesis of the curse of resource abundance and provide evidences that support the hypothesis of oil exports-led growth, in the GCC countries.