Yeşil lojistiğin sosyo ekonomik etkileri: Türkiye örneği
Socio-economic effects of green logistics: The case of Turkey
- Tez No: 695981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Küreselleşme ile sınırların ortadan kalması ticaretin gelişmesine önemli ölçüde katkı sağlamıştır. Sınırların ortadan kalmasıyla hammadde ve tüketim noktalarının konumda farklıklar oluşmuş ve bu farklılaşma taşımacılık faaliyetlerine olan ihtiyacı arttırmıştır. Bu değişim lojistik sektörünün gelişimine olumlu etki yaparken beraberinde fosil yakıt kaynaklı sera gazı yayılımının da kayda değer ölçüde artış göstermesine neden olmuştur. Taşımacılık faaliyeti sebebiyle açığa çıkan sera gazları çevre üzerinde negatif etkiye sahiptir. Bu gazlar İklim değişikliği ve canlı yaşamını tehdit eder boyuttadır. Tüketicilerin zaman içerisinde bilinçlenmesi, bu konular hakkındaki farkındalığının artmasına ve devletlerin baskıları işletmeleri gösterdikleri faaliyetlerde '' yeşillenme'' fikrine iten ana neden olmuştur. İşletmeler küresel pazarda rekabetçi olabilmenin ''çevre'' ve '' sosyal'' öğelerin faaliyetlerine dahil ederek gerçekleşebileceği bilincine varmışlardır. Bu bilinç ile hareket edilmesi yeşil lojistik kavramının doğmasına neden olmuştur. Tüm Dünya'da yaygınlaşan yeşil lojistik uygulamaları, Türkiye'deki işletmelerin stratejilerinin odak noktası olarak yerini almıştır. Bu çalışmada konu hakkında yapılan literatür araştırmaları neticesinde ortaya konulan yeşil lojistik göstergeleri değerlendirilerek, yeşil lojistik kapsamında Türkiye'de yeşil lojistik uygulamaları baz alınarak değerlendirmelerde bulunulmuştur. Çalışmanın sonucunda Türkiye'de yeşil lojistik uygulamaları, sürdürülebilir bir anlayışla sosyal-ekonomik ve çevresel etkileri ve devlet politika ve projeleri ile ilgili sonuç ve öneriler ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The disappearance of borders with globalization has contributed significantly to the development of trade. With the disappearance of borders, differences in the location of raw materials and consumption points have occurred and this differentiation has increased the need for transportation activities. While this change had a positive effect on the development of the logistics sector, it also caused a significant increase in greenhouse gas emission from fossil fuel. Greenhouse gases emitted due to transport activities have a negative impact on the environment. These gases threaten climate change and life. The awareness of the consumers over time, the increase of their awareness about these issues and the pressures of the states have been the main reason that pushed the enterprises to the idea of“greening”in their activities. Businesses have realized that being competitive in the global market can be realized by including“environmental”and“social”elements in their activities. Acting with this awareness has led to the emergence of the concept of green logistics. All that green logistics practices are widespread in the world, has taken its place as the focal point of the strategy of the company in Turkey. evaluated and put green logistics indicators presented in the literature on the subject made this a result of work-mata, green logistics practices in Turkey within the scope of the assessment was made based on green logistics. The end of the study-cum on green logistics practices in Turkey are set out in a sustainable socio-economic and environmental impact of insights and conclusions and recommendations regarding public policies and projects.