Hirschsprung hastalığı düzeltici ameliyatlarının post-operatif başarısının anorektal manometrik bulgular ve hayat kalitesi anketi ile karşılaştırılması
- Tez No: 695980
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 139
Özet
Hirschsprung hastalığı (HH), konjenital olarak distal bağırsakta submukozal ve myenterik pleksuslarında gangliyon hücrelerinin yokluğuyla birlikte peristaltizm olmaması ve klinik olarak fonksiyonel barsak obstrüksiyonu ile kendini gösteren enterik sinir sisteminin gelişimsel bir bozukluğudur. Tedavi için uygulanan pek çok farklı cerrahi teknik tanımlanmıştır. Tedavideki asıl amaç; kontinansı sağlamak ve hastanın günlük yaşam ile uyumunun artırmaktır. Bu çalışmada; anorektal manometrik bulguların kılavuzluğunda Hirschsprung hastalığı için hangi ameliyat yönteminin hastalar açışından defakasyon kontrolü ve hayat kalitesi için daha başarılı olduğunun araştırılması amaçlanmaktadır. HH nedeniyle Duhamel veya TAEP yöntemiyle opere edilmiş, 4 yaş üzeri ve mevcut kliniği nedeniyle anal manometri değerlendirilmesi gereken toplam 28 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara ve ailelerine hastanın barsak fonksiyonlarına yönelik sorular sorularak anket sonuçları kayıt altına alındı. Değerlendirmede anal kanal istirahat basıncı, sıkma basıncı ve maksimum istemli sıkma basıncı arasında anlamlı bir fark izlenmedi. Fakat volüm ölçümlerinde ilk duyum hacmi, kritik hacim ve maksimum tolere edilen hacim değerlerinin Duhamel operasyonu yapılan hastalarda anlamlı olarak daha yüksek olduğu ölçüldü. RAİR açısından bakıldığında post operatif olarak hastaların çoğunda RAİR'in negatif kaldığı saptandı. (Duhamel için %76, TAEP için %63) Duhamel yöntemi ile opere edilen hastaların %41'inde kabızlık şikâyeti görülürken, TAEP yapılan hastalarda kabızlık şikâyeti izlenmedi. Duhamel yapılan hastaların %60'ı TAEP yapılan hastaların ise %36'sı dışkılamaya yardımcı ilaç kullandığı saptandı. Hastaların erken dönemde tamamlanan ameliyat sürecini hatırlamadıkları için daha az travmatize oldukları ve postoperatif kabızlığın daha az görülmesi nedeniyle uygun hastalarda erken dönemde TAEP yöntemiyle tek seans definitif cerrahi yapılmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Hirschsprung disease (HH) is a developmental disorder of the enteric nervous system, which is congenitally manifested by the absence of ganglion cells in the submucosal and myenteric plexuses of the distal intestine, absence of peristalsis and clinically functional bowel obstruction. Many different surgical techniques have been described for treatment. The main purpose of treatment; To provide continence and to increase the patient's adaptation to daily life. In this study; With the guidance of anorectal manometric findings, it is aimed to investigate which operation method for Hirschsprung's disease is more successful for defecation control and quality of life for patients. A total of 28 patients over 4 years old who were operated with Duhamel or TAEP method for HH and who needed anal manometry due to their current clinic were included in the study. The results of the questionnaire were recorded by asking questions to the patients and their families about the intestinal functions of the patient. No significant difference was observed between anal canal resting pressure, squeezing pressure and maximum voluntary squeezing pressure in the evaluation. However, in the volume measurements, the initial sensory volume, critical volume and maximum tolerated volume values were found to be significantly higher in patients who underwent Duhamel operation. In terms of RAIR, it was found that the RAIR was negative in most of the patients postoperatively. (76% for Duhamel, 63% for TAEP) While 41% of the patients operated with Duhamel method complained of constipation, constipation was not observed in patients who underwent TAEP. 60% of the patients who underwent Duhamel and 36% of the patients who underwent TAEP were found to use drugs to assist with defecation. We recommend performing one-session definitive surgery with the TAEP method in the early period in eligible patients, as patients are less traumatized because they do not remember the surgical process completed in the early period and postoperative constipation is less common.