Modern Mısır edebiyatında Nevâl Es-Sa'dâvî'nin 'Zînet' adlı romanının teknik açıdan incelemesi
Technical analysis of Nawal El Saadawi's novel 'Zinet' in modern Egyptian literature
  1. Tez No: 695990
  2. Yazar: SÜMEYYE URHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR EMEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
1798 yılında Napolyon'un Mısır'ı işgali Arap dünyasını derinden etkilemiştir. Bu etki Arap toplumunda büyük gelişmelere neden olmuştur. Bu dönemde gerçekleşen siyasi, sosyal ve edebi yöndeki bu gelişmeler, Mısır edebiyatının dönüm noktası olarak kabul edilmiştir. Napolyon'un işgali ile Mısır, Batı kültürüyle yakından tanışmıştır. Mısır'ın Batı kültürüyle etkileşimi her alanda birçok yeniliğe ve çeşitliliğe yol açmıştır. Bu yenilenmeler çerçevesinde edebi türler de kendi gelişimini hızla sürdürmüştür. Edebi türler içinde çok ilgi gören roman türü de ilk günden bu yana çağın getirdiği fikri, siyasi ve edebî gelişimlere bağlı olarak adım adım gelişmiştir. Söz konusu gelişimlere katkı sağlayan yazarlardan biri de roman türünde önemli eserler vermiş olan Nevâl es-Sa'dâvî'dir. es-Sa'dâvî modern Mısır edebiyatında verdiği eserleri ve özellikle feminist görüş ve düşünceleri ile tanınmış, içinde yaşadığı toplumu sosyal açıdan eleştirmiştir. Toplumda yaygın olan ataerkil düşünceyle savaşmış ve kadın haklarını her tür platformda feminist yaklaşımları ile savunmuştur. Bu çalışmada Nevâl es-Sa'dâvî'nin hayatı ve eserleri, yazarın“Zînet”adlı romanının teknik açıdan incelenmesi, Arap romancılığı ve modern Mısır romanı bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Napoleon's invasion of Egypt in 1798 deeply affected the Arab world. This effect caused great developments in Arab society. These political, social and literary developments that took place in this period have been accepted as the turning point of Egyptian literature. With the invasion of Napoleon, Egypt was closely acquainted with Western culture. Egypt's interaction with Western culture has led to many innovations and diversity in every field. Within the framework of these renewals, literary genres also continued their development rapidly. The novel genre, which attracts a lot of attention among the literary genres, has developed step by step depending on the intellectual, political and literary developments brought by the age since the first day. One of the authors who contributed to these developments is Nawal el Saadawi, who has produced important works in the genre of novel. el Saadawi was known for his works in modern Egyptian literature and especially for his feminist views and thoughts, and he criticized the society he lived in from a social point of view. She fought against the patriarchal thought prevalent in society and defended women's rights on all platforms with her feminist approaches. In this study, the life and works of Nawal el Saadawi, the technical analysis of the author's novel“Zinet”, are discussed in the context of Arabic novelism and modern Egyptian novel.