Kelam açısından adalet ilkesinin siyaset alanına yansımaları
Reflections of justice princible on political fields from the point of kelam
- Tez No: 695989
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ARDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Adalet ve siyaset kavramları, geçmişten günümüze kadar üzerinde en çok konuşulan ve tartışılan kavramların başında gelir. Bu kavramlar üzerine birçok tanımlamalar yapılmış ve nice eserler te'lif edilmiştir. Toplumların düzeni ve güveni açısından da önemli olan bu iki kavram bizim çalışmamızın da konusu olmuştur. Çalışmamızda adalet ve siyaset kavramını kelami açıdan değerlendirmeye çalıştık. Adalet kavramının siyaset üzerindeki yansımalarını kelami ve felsefi bakış açısıyla irdeledik. Kur'an ve Hadislerden örnekler vererek adalet ve siyaset kavramının önemine değindik. Sonuç olarak toplumu düzene sokan siyaset, siyaseti düzene sokan ise adalettir. Bu nedenledir ki bu iki kavram ayrılmaz bir bütündür.
Özet (Çeviri)
From past to present, justice and politics are the mostly spoken and discussed notions. There are many books an definitions about them. These notions that are important for social order and reliance are our subject. In our study, we tried to eveluate justice and politics in term of Kelam. We studied on reflections of justice principle on political areas from the point of philosophy and Kelam. We mentioned the importance of justice and politics notions with examples from Hadits and the Qoran. As a conclusion, politics regulates societies and justice regulates politics. Therefore, we can't think these notions in different way.