Kentli yaşlıların Türk sinemasındaki temsili (1996-2011)
Representation of urban elderly in Turkish cinema (1996-2011)
  1. Tez No: 695997
  2. Yazar: AYŞE NUR APATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son yıllarda Dünya'daki birçok ülke gibi ülkemizde de nüfus yaşlanma sürecine girmiştir. Yaşlıların sayısının toplumdaki artışıyla birlikte yaşlılık ve yaşlılık dönemi sorunları üzerinde daha fazla durulmaya başlanmıştır. Nüfusta yaşanan bu değişim ve dönüşümle birlikte yaşlılık sinemada giderek daha görünür hale gelmeye başlamıştır. Toplumda kentte yaşayan yaşlılara yönelik algının sinemaya yansıması ve sinemanın bu algıyı nasıl yeniden ürettiğini göstermek çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Kentte yaşayan farklı sosyal, ekonomik ve kültürel statülere sahip yaşlı bireylerin; birbirlerinden farklı cinsiyete, eğitime, ekonomik düzeye, aile yapısına vb. unsurlara sahip olmalarına rağmen yaşlanmayla gelen ortak ve farklı temsil noktalarını göstermek amacıyla 1996 ve 2011 yılları arasında çekilen 4 (dört) film incelenmiştir. Filmlerin, yaşlılıkla ilgili her bir sahnesi veri olarak ele alınmıştır. Sahnelerdeki jest, mimik, diyalog, ışık, ses, mekân, tutum, davranış vb. faktörler dikkate alınarak yaşlılık ve yaşlı sorunları kavramları çerçevesinde incelenmiştir. Kentte yaşayan yaşlıların farklı sosyo-ekonomik, kültürel koşullara sahip olsalar dahi yaşlanmayla birlikte biyolojik değişimlerin yanı sıra kent yaşamında benzer sorunlar yaşadıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, like many countries in the world, the population has entered the aging process in our country. With the increase in the number of elderly people in society, more focus has been placed on the problems of old age and old age. With this change and transformation in the population, old age has become increasingly visible in cinema. Reflection of the perception of the elderly living in the city in the cinema and to show how cinema reproduces this perception is the purpose of the study. Elderly individuals living in the city with different social, economic and cultural statuses; despite having different genders, education, economic levels, family structure etc. 4 (four) films taken between 1996 and 2011 were examined to show the common and different representation points that come with aging. Each scene of the films about old age is treated as data. Taking into account factors such as gesture, dialogue, light, sound, space, attitude, behavior, etc. in the scenes, old age and elderly problems are examined within the framework of their concepts. Even if the elderly living in the city have different socio-economic and cultural conditions in addition to biological changes with aging, it has been shown that they have similar problems in urban life.