Использование компьютерных технологий на занятиях по русскому языку как иностранному на примере Агрыйского университета имени Ибрагима Чечена
Yabancı dil olarak Rusça derslerinde bilgisayar teknolojisinin kullanımı (Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi örneği) / The use of ICT during Russian classes as a foreign language (The sample of Ağrı İbrahim Çeçen University)
- Tez No: 696038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMALA KARIMOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Western Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Rusça
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yüksek lisans tez çalışması, bilgi-iletişim teknolojilerinin (BİT) eğitim sürecine girmesinin en ilginç ve temel göstergesi olarak kabul edilen bilgisayar destekli Rusça derslerine ayrılmıştır. Tez çalışması,bgiriş, iki bölüm, sonuç, kaynakça bölümlerinden oluşmaktadır. Çalışma, 79 sayfa basılı metin olarak sunulmakta ve bilgisayar teknolojileri destekli, yabancı dil olarak Rusça öğrenen üniversite 1. sınıf öğrencilerinin konuşma gelişimi üzerine bir derslerinin ayrıntılı özetini içermektedir. Çalışmanın giriş bölümünde, konu ayrıntılı olarak açıklanmış, güncel etkileşim düzeyi kanıtlanmış, ana amaçları ve hedefleri tanımlanmış, kavramlar doğrulanmış ve araştırma yöntemleri belirtilmiştir. Birinci bölümde bilgisayar teknolojisi ve yabancı dil olarak Rusça derslerinde bilgisayar teknolojisinin kullanımı geniş bir şekilde açıklanmıştır. İkinci bölümde, öğrencilerin konuşma gelişimleri bağlamında, derslerde bilgisayarın pratik kullanımı göz önünde bulundurulmuş ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde birinci sınıflarda işlenen bir dersin ayrıntılı bir taslağı sunulmuştur. Sonuç kısmında yüksek lisans tez çalışmasının sonucunda elde edilen bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The master's thesis work is devoted to computer aided Russian courses, which are considered the most interesting and basic indicator of the introduction of information-communication technologies (ICT) into the educational process. The thesis includes an introduction, two chapters, conclusion, bibliography. The study is presented in 79 page printed text and includes a detailed summary of a course on the development of speech when he was a freshman at university using computer technologies. The introduction determines the subject, proves the relevance and innovation of the object and subject, defines the main goals and objectives, validates the concept, specifies research methods. In the first part, computer technology and the use of computer technology in Russian as a foreign language were more widely transferred. In the second part, for the development of students ' conversations, the practical use of the computer in the course was taken into account and a detailed outline of a lecture taught to the freshman at the University of Ağrı Ibrahim Çeçen was presented. In the conclusion section, the results obtained from the graduate study are given.