Vakum yöntemi ile beton yüzeyine uygulanan epoksi reçinenin mukavemet üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of epoxy resin on chemical and mechanical strength applied on the concrete surface with the vacuum method
- Tez No: 696053
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ŞENDOĞDULAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada inşaat sektörünün temelini oluşturan beton bilimine beton yüzeylerinin hâlihazırda uygulanan epoksi uygulamasını vakum ile kullanıp epoksi sertleştirici oranını optimize ederek vakum ve normal şartlarda uygulamanın beton dayanımına etkisi araştırılmıştır. İnşaat sektöründe duvar, sütun, kiriş gibi yapılarda kimyasal dayanımı artırıp beton içerisindeki donatıyı korumak ve yüzey özelliklerini geliştirmek adına reçine uygulaması bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Çalışmada C30 standardında beton numunelerinin standart bileşimde 150/300 mm silindirik olarak üretimi gerçekleştirilmiştir. Başlangıçta beton numunelere katkılama yapılmadan 3 numune basma testine tabi tutulmuş ve dayanım değerlerinde karşılaştırma yapılacak referans değerler elde edilmiştir. Diğer numunelere ise kütlece %40, %50 ve %60 mertebesinde epoksi/sertleştirici oranlarına sahip geleneksel kaplama ve aynı oranlarda vakum infüzyon uygulanması ile kaplama işlemleri uygulanmıştır. Yapılan testler sonucunda normal betondan epoksi kaplanmış betonun dayanım değerlerinin yüksek olduğu ancak vakumlu yönteme göre geleneksel kaplamanın daha yüksek dayanım sergilediği sonucuna ulaşılmıştır. Dayanım değeri her ne kadar düşük olsada yük uygulama zamanında artış sebebiyle uygulamanın avantajlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlara göre polimerle güçlendirilmiş betonların deprem bölgelerinde, köprü, okul ve diğer dayanım gerektiren yapılarda kullanılabilir olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the effect on the concrete strength, which is the basis of the construction industry, by the application of epoxy on concrete surfaces under vacuum and normal conditions by optimizing the epoxy hardener ratio, and we shared the results. The basis of this study is the application of resin to increase the chemical resistance in structures such as walls, columns, and beams in the construction sector, to protect the reinforcement in the concrete, and to improve the surface properties. In the study, 150/300 mm cylindrical production of C30 standard concrete samples with standard composition was carried out. Initially, 3 samples were subjected to compression tests without adding any additives to the concrete samples and the reference value to be compared in strength values was obtained. Other samples were coated with conventional coating with epoxy/hardener ratios of 40%, 50% and 60% by mass, and coated at the same ratios by applying vacuum infusion process. As a result of the tests, it was concluded that the strength values of epoxy coated concrete as compared to the normal concrete are high, but the traditional coating exhibits higher strength as compared to the vacuum method. Although the strength value is low, it has been concluded that the application is advantageous due to the increase in load application time. According to the results, it has been shown that polymer reinforced concrete can be used in earthquake zones, bridges, schools, and other structures that require strength.