İnşaat sektöründe yapı denetimi ve Kırşehir ilindeki uygulamaların incelenmesi
Building supervision in the construction sector and examination of applications in the province of Kirşehir
  1. Tez No: 696052
  2. Yazar: ERKAN DURU BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUSTAFA ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yıllar içerisinde yaşanmış olan doğal afetler sonucunda yıkılan yapılara aslında yeterli denetimin olmaması yada uygulanan denetimlerde kanun ve yönetmeliklerdeki eksiklikler yapı denetim uygulamalarının üzerinde durulması gerektiğini ön plana çıkarmıştır. Bu tezin en önemli amaçlarından birisi imal edilen yapılardaki denetimin ne kadar önemli olduğu ve yapı denetimin uygulanmasında ve Kırşehir ilindeki uygulamalarda karşılaşılan sorunlarla birlikte çözüm önerileridir. Tez altı bölümden oluşmaktadır. Bu altı bölümde çalışmaya neden olan süreç, çalışmanın amacı ve konusundan bahsedilmiş olup Türkiye'deki uygulamalar, yönetmelik, tüzük ve kanun hakkında bilgiler verilip, daha önce yapılan araştırmalar özetlenmiştir. Ayrıca gelişmiş olan ülkelerdeki yapı denetim uygulamaları özetlenmiş, örnekler, veri toplama, inceleme, değerlendirme aşamalarından bahsedilmiştir. Anket sonuçları belirtilip, bulgular üzerinde tartışılmış ve bulunan sonuçlar özetlenmiş olup, tavsiyeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In fact, the lack of sufficient control for the buildings that collapsed as a result of natural disasters experienced over the years or the deficiencies in the law and regulation in the inspections applied have highlighted the need to focus on building inspection practices. One of the most important aims of this thesis is how important the inspection in the constructed buildings is and the solutions to the problems encountered in the implementation of building inspection and the applications in Kırşehir. The thesis consists of six parts: In the six chapters, the process that led to the study, the purpose and the subject of the study are mentioned, information about the practices, regulations, statutes and laws in Turkey are given, and previous researches are summarized. In addition, building inspection practices in developed countries are summarized, examples, data collection, examination and evaluation stages are mentioned. The results of the survey were stated, the findings were summarized and recommendations were presented.