Sezaryen doğum yapan kadınlarda abdominal korse kullanımının postpartum ağrı, kanama ve emzirme başarısı üzerine etkisi
The effect of abdominal binder use on postpartum pain, bleeding, and breastfeeding success in cesarean delivery women
  1. Tez No: 774774
  2. Yazar: PINAR KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVŞEN NAZİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, sezaryen doğum yapan kadınlarda abdominal korse kullanımının postpartum ağrı, kanama ve emzirme başarısı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü müdahale çalışması olarak yapılan araştırmanın evrenini, 22 Eylül 2020-19 Mart 2021 tarihleri arasında Türkiye'de bir eğitim ve araştırma hastanesinin Kadın Doğum kliniğinde sezaryen olan kadınlar oluşturmuştur. Araştırma, dahil edilme kriterlerine uyan 64 müdahale, 64 kontrol grubunda toplam 128 kadın ile tamamlanmıştır. Veriler, tanıtıcı bilgi formu,“Postpartum Ağrı, Analjezik İhtiyacı, Puerperal Kanama ve Uterus İzlem Formu”ve“Emzirme Başarısı İzlem Formu”ile toplanmıştır. Kanama miktarı dijital hassas terazi, ağrı“Visual Analog Skala (VAS)”ve emzirme başarısı“LATCH Emzirme Tanılama Aracı”ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of abdominal binder use on postpartum pain, bleeding, and breastfeeding success in cesarean delivery women. The target population of the study, which was designed as a randomized controlled intervention, was composed of women who had a cesarean section in the gynecology clinic of a training and research hospital in Turkey between the 22nd of September 2020 and 19th of March 2021. The study was completed with a total of 128 women (64 women in the intervention group and 64 women in the control group) who met the inclusion criteria. Data were collected through the Socio-demographic Form, the“Postpartum Pain, Analgesics Need, Puerperal Bleeding and Uterus Follow-up Form”, and the“Breastfeeding Success Follow-up Form”. The amount of bleeding was measured using digital microbalance; the pain was assessed using the“Visual Analogue Scale”(VAS), and breastfeeding success was assessed using the“LATCH Breastfeeding Assessment Tool”.