Üniversite öğrencilerinin boş zaman tutumları ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının incelenmesi
Investigation of leisure time attitudes and healthy lifestyle behaviors of university students
  1. Tez No: 696073
  2. Yazar: MUSTAFA BUYURUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KARAYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin boş zaman tutumları ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının incelenmesini amaçlamaktadır. Üniversite öğrencilerinin boş zaman tutumları ile sağlıklı yaşam biçimlerinin bazı değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediği incelenmektedir. Araştırmanın evrenini Muş Alparslan Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde okuyan 600 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise 289 gönüllü öğrenciden meydana gelmektedir. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Boş Zaman Tutumu Ölçeği ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBD) uygulanmıştır. Ölçekten elde edilen veriler SPSS istatistik paket programı ile değerlendirilmiş ve elde edilen veriler frekans, yüzde, ikili karşılaştırmalarda t testi ve çoklu karşılaştırmalarda ise Anova testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine university students' leisure attitudes and healthy lifestyle behaviors. It has been tried to examine whether university students' leisure attitudes and healthy lifestyles differ in terms of some variables. The population of the research consists of 600 students studying at the Muş Alparslan University Faculty of Sports Sciences. The sample of the study consists of 289 volunteer students. Personal Information Form, Leisure Attitude Scale and Healthy Lifestyle Behaviors Scale (HLBS) were applied to the participants. The data obtained from the scale were evaluated with the SPSS statistical package program and frequency, percentage, t test for pairwise comparisons and ANOVA test for multiple comparisons were applied.