Kafkasya ve Hazar Havzası Bölgesinde enerji güvenliğinin sağlanması ve bölgede oluşacak etkileri
Ensuring energy security in the Caucasus and Caspian Basin and its effect in the region
  1. Tez No: 696074
  2. Yazar: MEHMET YUSUF HAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ulaşım ve savunma sanayinde, özellikle savaş dönemlerinde enerjinin avantajı, enerji politikalarının oluşumunda önemli bir dönüm noktası olmuştur. Böylece, enerji açısından zengin toprakların önemi artmış ve uluslararası aktörlerin hedefi haline gelmiştir. Bu nedenle, dünya petrol üretiminin önemli bir parçası olan Kafkasya ve Hazar Havzası Ülkelerinde birçok askeri, ekonomik ve politik strateji üretilmiştir. Soğuk savaşın sona ermesi ile birlikte bağımsızlığını yeni kazanan bölge ülkelerinde, inişli çıkışlı politikalar mevcut olduğundan istikrarsız bir yapıya sahip olduğu söylenebilir. Ayrıca bölgede terör saldırıları nedeniyle enerji güvenliği ve enerjinin taşınması sorunu da mevcuttur. ABD, AB, Rusya ve Çin gibi dünya ekonomisini şekillendiren büyük güçler ile İran ve Türkiye gibi bölgesel güçler, bölge için ulusal çıkarlar doğrultusunda stratejiler geliştirerek enerjiden pay almanın yollarını aramaktadırlar. Bu çalışmada detaylı bir araştırma yapılması ve iyi bir şekilde analiz edilmesi için birincil ve ikincil verilerden yararlanılmıştır. Çalışmanın amacı; Enerji nedir? Kafkasya ve Hazar Havzası bölgesinde enerji güvenliği sağlanıyor mu? Bölge ülkelerinde istikrar var mı? Küresel ve bölgesel aktörlerin Kafkasya ve Hazar Havzası bölgesine yönelik politikaları nelerdir? gibi soruları cevaplamaktır.
Özet (Çeviri)
Energy became the key source for transportation and defense industry particularly during wars, and over time, such sources constituted the core of energy policies. Therefore, energy-rich soils became critical for countries in addition to being the target of international actors. For instance, countries in the Caucasus and Caspian Basin – that are important actors in the world's oil production – have been subject to several military, economic and political strategies. In this region, certain countries gained their independence after the end of the Cold War. In this context, it can be uttered that the region has been unstable due to turmoil and remittent policies. Furthermore, the region witnesses issues regarding energy security and energy transport due to terrorist attacks. Major powers such as the US, EU, Russia and China, shaping the world economy, and regional powers including Iran and Turkey, have been in pursuit of getting a share of the energy in the region by various strategies according to their national interests. This study features primary and secondary data for detailed research and analysis, and it is designed to answer the following research questions: What is energy? Is energy security provided in the Caucasus and Caspian Basin Region? Is there stability in the countries in the region? What are the policies of the global and regional powers towards the Caucasus and the Caspian Basin Region?