AlSiN-AlSiO kaplamaların üretilmesi,yapısal ve tribolojik özelliklerin araştırılması
Deposition of AlSiN-AlSiO coatings, investigation of structural and tribological properties
- Tez No: 696089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı AlSiN ve AlSiO kaplamaların sıçratma tekniği kullanılarak üretilmesi ve yapısal, mekanik ve tribolojik özelliklerinin araştırılmasıdır. Kaplama işleminde AlSiN ve AlSiO için %5, %10, %15 miktarlarında azot ve oksijen gazları kullanılmıştır. AISI D2 çelik taban malzemeler üzerine AlSiN(%5, %10, %15 Azot) ve AlSiO(%5, %10, %15 Oksijen) çok katmanlı kaplamalar yapılmıştır. Filmler ilk üretildiğinde amorf yapıda olduğu tespit edilmiştir. Kristal yapı elde etmek için ısıl işlem uygulanması gerekmektedir. AlSiN(%5, %10, %15 Azot) ve AlSiO(%5, %10, %15 Oksijen) kaplamaların kristal hale getirilmesi için 550°C de 2 saat ısıl işlem yapılmıştır. Filmlerin tribolojik, yapısal, mekanik özelliklerini belirlemek için XRD, aşınma testi, ısıl işlemler, Knoop mikro sertlik test cihazı,3D Profilometre, SEM ve EDS analizleri yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda elde edilen verilerden AlSiN- AlSiO kaplamalarda %5 Azot - Oksijen, %10 Azot - Oksijen, %15 Azot - Oksijen şeklinde karşılaştırmalar yapılmıştır. %5, %10, %15 Azot ve benzer şekilde %5, %10, %15 Oksijen miktarıyla elde edilen kaplamalar kendi içlerinde de karşılaştırılmıştır. En yüksek sertlik değeri 595 HK ve en düşük sürtünme katsayısının ise 0.47 olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca en düşük aşınma oranı için 7.85x〖10〗^(-5)değeri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to produce AlSiN and AlSiO coatings using sputtering technique and to investigate their structural, mechanical and tribological properties. In the coating process, 5%, 10%, 15% nitrogen and oxygen gases were used for AlSiN and AlSiO coatings. AlSiN(5%, 10%, 15% Nitrogen) and AlSiO(5%, 10%, 15% Oxygen) multi-layer coatings were made on AISI D2 steel base materials. It was determined that the films were in amorphous structure when they were first produced. To obtain a crystal structure, heat treatment is required. Heat treatment was carried out at 550°C for 2 hours to crystallize the AlSiN(5%, 10%, 15% Nitrogen) and AlSiO(5%, 10%, 15% Oxygen) coatings. XRD, abrasion test, heat treatments, Knoop microhardness tester, 3D Profilometer, SEM and EDS analyzes were performed to determine the tribological, structural and mechanical properties of the films. Comparisons were made with the data obtained as a result of the experiments as 5% Nitrogen - Oxygen, 10% Nitrogen - Oxygen, 15% Nitrogen - Oxygen in AlSiN - AlSiO coatings. The coatings obtained with 5%, 10%, 15% Nitrogen and similarly 5%, 10%, 15% Oxygen were also compared among themselves. It was determined that the highest hardness value was 595 HK and the lowest friction coefficient was 0.47. In addition, 7.85x〖10〗^(-5) value was obtained for the lowest wear rate.