Ahşap palet ve sandık imalatında ergonomik risk faktörlerinin reba, owas ve muri yöntemleri ile analizi ve incelenmesi
Analysis and investigation of ergonomic risk factors using reba, owas and muri methods in wooden pallet and crate manufacturing
  1. Tez No: 696161
  2. Yazar: BURAK KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: İş yapım aşamasında olumsuz ortam şartları ve uzun süreli tekrarlayan hareketler ile oluşan kas iskelet sistemi rahatsızlıkları öncelikle çalışanlara zarar vermekte ve iş gücü kaybına yol açmaktadır. Oluşan iş kaybı işletmelere, topluma ve ülke ekonomisine zarar vermektedir. Çalışanların kas iskelet sistemi rahatsızlıkları oluşumunu önlemek Ergonomi disiplini içerisindeki en önemli çalışma alanlarındandır. Ergonomik risk değerlendirmesi yapılırken işle ilgili kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının azaltılması veya giderilmesi amacıyla düzeltici iyileştirmeler amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada ahşap palet ve sandık imalatı yapan işçilerin çalışma esnasında duruş şekilleri literatürde güvenirliği ispatlanmış Ergonomik Risk Değerlendirme Yöntemlerinden uygulanabilirliği basit ve gözleme dayalı olan REBA, OWAS ve MURİ yöntemleri seçilmiştir. Yöntemlerin doğru uygulanabilmesi için imalat aşamasında kuvvet, duruş ve tekrarlanan hareketlerin çok yoğun olduğu pozisyonlar incelenmiştir. İnceleme sonrası çalışanlarla birlikte en çok zorlandıkları duruş pozisyonları seçilmiştir. Bulgular: Seçilen duruş pozisyonlarına belirlenen yöntemler uygulanmış ve her yöntem için skorlar elde edilmiştir. Skorlar neticesinde işin risk düzeyi yüksek ve çalışma sistemini iyileştirme için düzeltici eylemlerin acilen gerekmekte olduğu belirlenmiştir. Hem çalışanlar hem de yetkililer bilgilendirilerek çalışanlarda kas iskelet sistemi rahatsızlıklarına yol açabilecek çalışma duruşlarının düzeltilmesi için çalışma tezgâhı tasarlanmıştır. İyileştirme sonrası tekrardan seçilen yöntemler uygulanarak skorlar elde edilmiştir. Sonuç: Elde edilen skorlar neticesinde risk düzeylerinin OWAS yöntemine göre ortadan kalkmasına rağmen REBA yönteminde gerekli ve MURİ yönteminde ise kısa zaman içeresinde gerekli olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışma koşullarını iyileştirmek adına çalışma talimatı hazırlanarak çalışanlara işle ilgili kişisel koruyucu donanımlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Musculoskeletal disorders caused by unfavorable environmental conditions and long-term repetitive movements during the work phase primarily harm the employees and cause loss of workforce. The resulting job loss harms businesses, society and the country's economy. Preventing the occurrence of musculoskeletal disorders of the employees is one of the most important working areas within the discipline of Ergonomics. While performing ergonomic risk assessment, improvements should be intended in order to reduce or eliminate work-related musculoskeletal disorders. Method: In this study, REBA, OWAS and MURI methods, which are simple and observation-based, have been selected from Ergonomic Risk Assessment Methods, whose reliability has been proven in the literature, and the postures of the workers who manufacture wooden pallets and crates. In order for the methods to be applied correctly, the positions where force, posture and repeated movements are very intense were examined during the manufacturing phase. After the examination, the positions that they had the most difficulty with were selected together with the employees. Findings: The determined methods were applied to the selected posture positions and scores were obtained for each method. Based on the scores achieved, it was determined that the risk level of the work is high and corrective actions are urgently needed to improve the working system. By informing both the employees and the authorities, a work bench has been designed to correct the working postures that may cause musculoskeletal disorders in the employees. Scores were obtained by applying the selected methods after the improvement. Results: As a result of the scores obtained, it was revealed that although the risk levels disappeared according to the OWAS method, it was necessary in the REBA method and necessary in a short time in the MURI method. In order to improve working conditions, work instructions were prepared and work-related protective personal equipment was determined for the employees.