Palmaris longus kası agenezisinin el reaksiyon hızı, el fonksiyonelliği ve el bileği kuvvetine etkisi
The effect of Palmaris longus muscle agenesis on hand reaction rate, hand functionality and wrist strength
  1. Tez No: 900012
  2. Yazar: ALİM BALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR OTAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: Palmaris longus (PL) kası filogenetik olarak gerileyen ve insan vücudunda başta agenezi olmak üzere birçok varyasyon ile ortaya çıkan bir kastır. PL kası özellikle el kavrama fonksiyonunun ön planda olduğu meslek gruplarında ve spor dallarında etkin olarak kullanılmakta ve agenezisi durumunda el bileği fonksiyonelliğinde azalma olduğu düşünülmektedir. Amaç: Bu çalışmada PL kası agenezisi ile el reaksiyon hızı, el fonksiyonelliği ve el bileği kuvveti arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu kesitsel çalışma Aralık 2022-Mayıs 2023 tarihleri arasında Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 182 kişi ile yürütülmüştür. Katılımcıların PL agenezisine Mishra-I testi ile karar verilmiştir. Katılımcılara sırasıyla Neelson El Reaksiyon Testi, Minnesota El Fonksiyonellik Testi ve MMT dinamometre ile el bileği kuvvet değerlendirmesi yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %37,92'sinde PL kası agenezisi bulunmuştur. PL kası agenezisi olanlarda ve olmayanlarda sağ ve sol el reaksiyon hızı ve el fonksiyonelliği benzer olarak bulunmuştur (p>0.05). Sol el fleksiyon kuvveti PL agenezis olanlarda istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha düşük (96, 79-114) bulunurken (p=0.040), sol el ekstansiyon kuvveti benzer bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Background: The palmaris longus (PL) muscle is a phylogenetically regressive muscle that occurs in the human body with many variations, especially agenesis. The PL muscle is especially used in occupational groups and sports branches where hand grip function is at the forefront, and it is thought to decrease wrist functionality in case of agenesis. Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between PL muscle agenesis and hand reaction speed, hand functionality and wrist strength. Method: This cross-sectional study was conducted between December 2022 and May 2023 with 182 participants who met the inclusion criteria and were studying at Nuh Naci Yazgan University, Faculty of Health Sciences. The PL agenesis of the participants was determined by Mishra-I test. Neelson Hand Reaction Test, Minnesota Hand Functionality Test and finally wrist strength assessment with MMT dynamometer were performed respectively. Results: PL muscle agenesis was found in 37.92% of the participants. Right and left hand reaction speed and hand functionality were similar in those with and without PL muscle agenesis (p>0.05). Left hand flexion strength was statistically significantly lower (96, 79-114) in those with PL agenesis (p=0.040), while left hand extension strength was similar (p>0.05).