Geçiş şartları içeren periyodik sturm-liouville probleminin spektral özellikleri
Spectral properties of a periodic sturm-liouville problemwith transition conditions
  1. Tez No: 696189
  2. Yazar: OSMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalısmasında; periyodik sınır-deger-geçis probleminin bazı spektral özellikleri arastırılmıstır. Bu çalısma bes bölümden olusmustur. Birinci bölümde Sturm ve Liouville ile ilgili kısa bilgiler verilmis ve arastırılan konunun kullanım alanlarına deginilmistir. Ikinci bölümde Sturm-Liouville teorisiyle ilgili literatürde yer alan çalısmalarla ilgili bilgiler verilmistir. Üçüncü bölümde tez çalısmasına temel olusturacak Sturm-Liouville problemleriyle ilgili genel tanım ve teoremler verilmistir. Dördüncü bölümde periyodik Sturm-Liouville sınır-deger-geçis probleminin özdegerlerinin reel olması, farklı özdegerlere karsılık gelen özfonksiyonların ortogonal olması, karsılastırma teoremi, Sturm-Picone teoremi ve bazı diger teoremler içinde geçerli oldugu gösterilmistir. Besinci bölümde bu çalısmayla elde edilen sonuçlar açıklanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some spectral properties of a periodic boundary-value-transition problem were investigated. This study consists of five chapters. The first chapter provides brief information on the Sturm-Liouville problem and its applications in natural science. In the second chapter, information about the studies in the literature on Sturm-Liouville theory is given. In the third chapter, general definitions and theorems related to Sturm-Liouville problems are given, which will form the basis of the thesis work. In the fourth chapter, it has been shown that the eigenvalues of the periodic Sturm-Liouville boundary-value-transition problem are real, the eigenfunctions corresponding to different eigenvalues are orthogonal. A comparison theorem, Sturm-Picone theorem and some other theorems are also given. The last chapter is devoted to the results obtained in this work.